Dobry zakwas to dobry chleb

Krystyna Piotrowska

publikacja 07.09.2014 23:17

Tłumy ludzi odwiedziły w niedzielę Muzeum Wsi Radomskiej podczas XVI Święta Chleba. Hasło tegorocznego święta to: "Jedz chleb, będziesz zdrowy!".

Na XVI Święto Chleba przybyły tłumy ludzi Na XVI Święto Chleba przybyły tłumy ludzi
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu. Podczas części oficjalnej w Amfiteatrze zostało wręczone najwyższe rzemieślnicze odznaczenie – Szabla Kilińskiego, ustanowione przez Kongres Rzemiosła Polskiego. Otrzymał je Sylwester Wojcieszek, mistrz piekarstwa od prawie 40 lat. Prowadzi własną piekarnię, kontynuując rodzinną tradycję, którą rozpoczął 80 lat temu jego ojciec Jan. Pan Sylwester jest zaangażowany w działalność samorządu rzemiosła, był inicjatorem ponownego powołania w 1985 roku Cechu Rzemiosł Spożywczych w Radomiu, gdzie przez 3 kadencje sprawował funkcje starszego cechu. Natomiast w Izbie Rzemieślniczej w Radomiu przez 4 lata był członkiem zarządu, a wcześniej członkiem komisji egzaminacyjnej. Sam wyszkolił 30 czeladników. W 2007 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, jako pracodawca, organizator pracy bezpiecznej. Od 2014 roku jest członkiem Rady Izby Rzemiosła Małej Przedsiębiorczości w Radomiu.

– Jestem wzruszony, nie sądziłem, że mnie coś takiego za pracę spotka. Pracowałem całe życie, tak, jak mnie rodzice tego nauczyli i chcę dalej to robić, i dla ludzi, i dla siebie samego też – powiedział S. Wojcieszek.

Tradycyjnie też podczas Święta Chleba został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zgłoszono do niego 12 prac. Pierwsze miejsce zajęło Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych z Borkowic, drugie – "Bartodziejaki" z gminy Jastrząb, trzecie – Zespół Ludowy "Chomentowianki" z gminy Skaryszew.

– Wieńce są piękne, a są piękne dlatego, że wkładacie w to serce. Znam się ze wszystkimi kołami gospodyń i zespołami, które tu przyjeżdżają, i jest mi niezmiernie miło, że z roku na rok ten konkurs rozkwita. Bardzo dziękuję za udział w nim i jestem wdzięczna, że jesteście tu z nami. Wiem, że przygotowanie takiego wieńca to trzy tygodnie ciężkiej pracy – mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Szablę Kilińskiego otrzymał Sylwester Wojcieszek, mistrz piekarstwa   Szablę Kilińskiego otrzymał Sylwester Wojcieszek, mistrz piekarstwa
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Po raz pierwszy radomscy piekarze ogłosili konkurs na najlepszy, wypieczony w domu chleb – "Mój przepis na chleb". Zgłoszono do niego 20 sztuk pieczywa. – Z podziwem oglądaliśmy próbki chleba, które do nas trafiły. Bochenki, które zajęły trzy pierwsze miejsca, odznaczały się bardzo wysoką jakością. Dobry chleb powinien być na zakwasie, a zrobić dobry zakwas to jest sztuka – powiedział Jarosław Gajda, mistrz piekarstwa.

Tę sztukę opanowali uczestnicy konkursu. Jak powiedział laureat pierwszego miejsca Rafał Tomala, zakwas to podstawa chleba. Pan Rafał przygotował na konkurs chleb pszenno-żytni z otrębami zaparzanymi z siemieniem lnianym, rosnący 12 godzin, oczywiście, na zakwasie. Zakwas przygotował sam. Ten użyty do pieczenia miał 6 miesięcy.

A jako że w nazwie imprezy, na którą zaprosiło Muzeum Wsi Radomskiej, było słowo "chleb", tak też i chlebem pachniało wszędzie. Radomscy piekarze na swoich stoiskach przygotowali wręcz trudną do zliczenia liczbę gatunków pieczywa. Po chleb ustawiały się kolejki. Najlepiej smakował ten ze smalcem i z kiszonym ogórkiem.

W muzeum można też było zobaczyć, jakich maszyn używano kiedyś w rolnictwie, był kiermasz sztuki ludowej i można było zwiedzać muzealne ekspozycje.

W części artystycznej wystąpili m.in. rewelacyjny Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Frument Project, Jan Trebunia-Tutka z zespołem Jazgot oraz kapele ludowe. Te ostatnie przygrywały nie tylko na scenie amfiteatru, ale też na tej małej, pod dębem, gdzie na dechach można było potańczyć.

Organizatorzy XVI Święta Chleba to Cech Piekarzy, Urząd Miejski w Radomiu i Muzeum Wsi Radomskiej. Honorowy patronat na uroczystością objęli: marszałek Sejmu Ewa Kopacz, bp Henryk Tomasik, Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

W tym dniu najważniejszy był chleb   W tym dniu najważniejszy był chleb
Krystyna Piotrowska /Foto Gość