Pokłosie letniego kursu historii

Krystyna Piotrowska

publikacja 22.09.2014 23:43

Fotografowie szukali zbieżności tematycznych i formalnych współcześnie realizowanych inscenizacji historycznych z sytuacjami dziejowymi Polski.

Aleksandra Bednarczyk (z prawej) została jedną z laureatek konkursu fotograficznego. Od lewej stoją Krzysztof Ferensztajn, Ilona Jaroszek i Przemysław Bednarczyk Aleksandra Bednarczyk (z prawej) została jedną z laureatek konkursu fotograficznego. Od lewej stoją Krzysztof Ferensztajn, Ilona Jaroszek i Przemysław Bednarczyk
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W sierpniu radomski skansen zaprosił na trzydniową imprezę – „Letni kurs historii Polski w Muzeum Wsi Radomskiej”. Wtedy też odbył się plener fotograficzny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Plener połączony był z konkursem „Jak z obrazów Kossaka”. Fotografowie amatorzy, bo to oni zostali zaproszeni do udziału w tym konkursie, szukali zbieżności tematycznych i formalnych współcześnie realizowanych inscenizacji historycznych z sytuacjami dziejowymi Polski. Chodziło też popularyzowanie wiedzy na temat malarstwa polskiego o tematyce historycznej i batalistycznej poprzez twórczość Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków.

W ostatnią niedzielę Muzeum Wsi Radomskiej, podczas imprezy "Rockowa burza 1944-2014”, zaprosiło na wystawę, na której znalazły się nagrodzone fotografie. Organizatorzy konkursu odczytali werdykt jury. Prace nadesłało 6 osób. Przyznano trzy równorzędne narody i trzy wyróżnienia. Nagrodzeni zostali Aleksandra Bednarczyk, Krystyna Bińkowska i Krzysztof Pawlak.

Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu fotograficznego ufundowali Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Krzysztof Ferensztajn, wiceprezydent Radomia, oraz Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Podczas rozdania nagród obecne były grupy rekonstrukcyjne – grupa odtwórstwa historycznego zespół „Vis Radom” oraz „Sprężyści rowerzyści”, czyli Łukasz Wykrota z rodziną i przyjaciółmi – które później również miały swój plener fotograficzny na terenie zagród w skansenie. Temat pleneru to „Partyzancka idzie wiara”.

Można było między innymi uchwycić w kadrze liryczne spotkanie młodej dziewczyny i chłopaka przy wiejskiej studni. Zobaczyć, jak sanitariuszka opatruje rękę rannemu żołnierzowi i jak partyzanci przeglądają broń, z którą za chwilę wyruszą do walki. A to, co zostało utrwalone na fotografii, zapewne będzie można zobaczyć podczas kolejnej wystawy w muzeum.

Impreza zakończyła się występem „Dziś do ciebie przyjść nie mogę…” rockowej grupy Gloria Victis Project. Koncert poświęcony był 70. rocznicy operacji „Burza” Armii Krajowej. Przed nim, jak i podczas jego trwania historyk Przemysław Bednarczyk opowiadał o ludziach i wydarzeniach związanych z akcją w regionie radomskim.