Kilka perełek

Krystyna Piotrowska

publikacja 12.10.2014 22:47

Na bogaty program Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej złożyło się wiele ciekawych wydarzeń. Były wystawy, projekcje filmów, spotkania z ludźmi kultury i sztuki, spektakle teatralne - aż nie sposób wszystkiego opisać.

Katarzyna Thomas zaśpiewała w radomskiej katedrze Katarzyna Thomas zaśpiewała w radomskiej katedrze
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Za nami kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. Kolejny, bo nie udało się dokładnie ustalić, po raz który takie wydarzenie odbyło się w mieście. TKCh zainaugurowano w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Po Mszy św., której przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski, odbyło się spotkanie z Janem Pospieszalskim, muzykiem, kompozytorem, publicystą, autorem programów radiowych i telewizyjnych. Prowadził je Wojciech Sałek, dziennikarz radia Plus Radom. Gość spotkania powiedział, jak zrozumieć zagmatwany świat mediów i jak media kreują kulturę. Odpowiedział też na pytanie, czy w mediach jest miejsce na kulturę.

Na bogaty program Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej złożyło się wiele ciekawych wydarzeń. Były wystawy, prelekcje filmów, spotkania z ludźmi kultury i sztuki, spektakle teatralne.

Gościem jednego ze spotkań był Jan Pospieszalski   Gościem jednego ze spotkań był Jan Pospieszalski
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
– Mówimy o kulturze chrześcijańskiej, czyli rzeczywistości styku wiary i kultury. Czymś, co się przenika. Wiara wyraża się w kulturze. Kultura prowadzi do wiary. Chcieliśmy, aby w naszym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej znalazły się znane nazwiska, jak Ewa Czaczkowska, dziennikarka, historyk, czy Jan Pospieszalski, ale też aktor Dariusz Jakubowski. Chcieliśmy także pokazać kulturę z naszego regionu, która wcale nie jest mniej bogata, choć mniej znana. I tu znalazło się kilka perełek, jak choćby koncert zespołu Gaudeamus i scholi Sancti Ioannis w kościele pw. Świętej Rodziny. Można było też przyjrzeć się teatrom amatorskim. Jak zaobserwowaliśmy, taka formuła  TKCh sprawdza się – powiedział ks. dr Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Radomskiej.

Eucharystią rozpoczął się TKCh. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski   Eucharystią rozpoczął się TKCh. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Na otwartej podczas Tygodnia wystawie „Pomnik trwalszy od spiżu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu można oglądać do końca listopada książki napisane przez Karola Wojtyłę i Jana Pawła II. W jednej z gablot umieszczono książki związane z papieżem, które zostały wydane w Radomiu.

W sali Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej 22 odbyły się dwa wernisaże. Była to jednocześnie inauguracja Galerii Oratorium.
Autorzy jednej z ekspozycji „Ścieżki wiary – Ukraina” – Zdzisław Słomski, Tomasz Grzyb i Sebastian Klochowicz – podzielili się z gośćmi tego wydarzenia swoimi wspomnieniami z pobytu na Ukrainie w czerwcu w 2013 roku. Druga ekspozycja to zbiór prac radomskiej grupy osób piszących ikony. O prezentowanych obrazach opowiadała Aleksandra Pabich, opiekunka grupy.

Również w oratorium księży filipinów można było zobaczyć rewelacyjny spektakl Teatru ITP z Lublina „Wesele Dawida”. Z kolei na deskach sceny „Resursy Obywatelskiej” zaprezentowały się teatry amatorskie z Radomia i jeden z Szydłowca.

Wystawa zrealizowana przez Instytut Kultury Węgierskiej   Wystawa zrealizowana przez Instytut Kultury Węgierskiej
Zbigniew Skuza

„Máriapócs – węgierska Częstochowa” to wystawa, która opowiada o największym sanktuarium maryjnym na Węgrzech oraz o religijnych związkach Polski i Węgier. Została otwarta w kościele pw. św Łukasza. – Wystawa została zrealizowana przez Instytut Kultury Węgierskiej we współpracy z muzeami na Mazowszu. Patronat objęli Iván Gyurcsík, ambasador Węgier w Polsce, oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Wystawie towarzyszy prezentacja wizerunków maryjnych pochodzących z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej. Podczas wernisażu pracownik radomskiego skansenu Katarzyna Jendrzejczyk wygłosiła odczyt o nich – powiedział Zbigniew Skuza, wicedyrektor w MWR.

Zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej tradycyjnie zbiegło się z Dniem Papieskim. W radomskiej katedrze pod wezwaniem Opieki NMP po Mszy św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik, organizatorzy TKCh zaprosili na koncert kameralny „Myśleć sercem – papieskie inspiracje”. Wystąpili: Katarzyna Thomas – sopran, Piotr Szafraniec– fortepian oraz Dariusz Jakubowski – recytacje.

Organizatorzy TKCh to Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej oraz Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum. Współorganizatorzy tego wydarzenia to: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu, Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne („Polwen”).