Wyznania świętych na Południu

Marta Deka

publikacja 13.10.2014 13:22

W radomskiej pw. parafii Matki Odkupiciela na os. Południe młodzi parafianie pod kierunkiem wikariusza ks. Mariusza Kryci wystawili misterium dedykowane św. Janowi Pawłowi II "Wyznania świętych".

Młodzi procesyjnie wnieśli do prezbiterium obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II Młodzi procesyjnie wnieśli do prezbiterium obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II
Marta Deka /Foto Gość

- Nasze spotkanie związane jest z obchodami Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: "Świętymi bądźcie". Wezwanie do świętości jest chyba najbardziej niezrozumiałe i nietypowe dla współczesnego świata. I dlatego chcemy pokazać, że skoro Pan Bóg nam coś takiego proponuje, to znaczy, że jest do mądre, dobre i przede wszystkim możliwe. Chcieliśmy poprzez to misterium pokazać, że święci odbijają się w Bogu, a Bóg odbija się w świętych - opowiada ks. Krycia.

Misterium utrzymane było w konwencji wywiadu telewizyjnego. Dwie dziennikarki zadawały pytania m.in. św. Faustynie, św. Teresie ze Sieny i bł. Karolinie Kózkównie. - Dziś w naszym studiu mamy niecodziennych gości, bo z jednej strony przychodzą z przeszłości, a z drugiej - kiedy ich słuchamy - są nam bardziej współcześni niż by się mogło wydawać - mówiła na początku spektaklu jedna z dziennikarek.

Ewa Gołda w spektaklu zagrała koleżankę św. Filipa, który nie mógł dotrzeć na wywiad. - Przedstawiam historię jego życia i jego dążenie do świętości. Od św. Filipa nauczyłam się, że nie zawsze trzeba tak poważnie podchodzić do spraw wiary - mówiła. W spektaklu na pytanie dziennikarki, co by według niej św. Filip chciał nam powiedzieć, gdyby był wśród nas, odpowiedziała: "Im więcej radości, tym bliżej nam do świętości" oraz że "diabeł ucieka przed prawdziwą radością".

Po spektaklu młodzi wraz ze zgromadzonymi w świątyni wiernymi odśpiewali Litanię do św. Jana Pawła II i modlili się za jego wstawiennictwem. Na zakończenie odśpiewali "Barkę". Błogosławieństwa udzielił im proboszcz ks. kan. Stanisław Kosowicz. - Św. Paweł napisał: "Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie". Św. Jan Paweł II ukazał, że cokolwiek czynił - czy pracował naukowo, czy odmawiał brewiarz, czy adorował, czy przemawiał - zawsze czynił to na Bożą chwałę i dla nas jest wielkim wzorem - powiedział.