Najlepszy punkt wyjścia

Marta Deka

publikacja 17.10.2014 14:31

W kościele pw. św. Jadwigi na os. Akademickim w Radomiu bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św., którą pracownicy naukowi i studenci zainaugurowali nowy rok pracy.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz radomskich uczelni W liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz radomskich uczelni
Marta Deka /Foto Gość

Eucharystia sprawowana była w 10. rocznicę powstania nowego ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego.

- Dzisiaj prosimy o Boże światło i Bożą pomoc, abyśmy dobrze rozwinęli umiejętność tworzenia relacji aż po miłość, heroizm i dar ofiary. To bardzo trudne zadanie człowieka uczestniczyć w jednoczeniu, bo troszkę my, ludzie, przypominamy ciała niebieskie według teorii rozszerzającego się kosmosu. Im bardziej od siebie jesteśmy oddaleni, z tym większą szybkością się oddalamy. A potrzebny jest proces odwrotny, aby zjednoczyć - mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

Wskazując na najlepszy punkt wyjścia w refleksji o człowieku, przypomniał, że jest on obrazem Boga. - Tak rozumiany człowiek to fundament dla dobrze rozumianej etyki, dla dobrze rozumianego prawa, dla dobrze rozwiązywanych problemów społecznych, rodzinnych, indywidualnych - mówił ordynariusz.

Po Eucharystii w ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego wykład "Droga piękna Augustyna z Hippony" wygłosił ks. dr hab. Piotr Turzyński, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Potem goście zostali zaproszeni na poczęstunek i urodzinowy tort.

Nowy ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Górniczej 2 poświęcił 10 lat temu kard. Stanisław Nagy. Obiekt powstał zaledwie w ciągu 8 miesięcy. Liczy 1000 mkw. powierzchni. Znajdują się w nim: kaplica, sale przeznaczone na spotkania, pomieszczenia mogące służyć na noclegi grupom przyjezdnej młodzieży, zaplecze kuchenne oraz mieszkania dla duszpasterzy. Inicjatorem budowy był ówczesny ordynariusz abp Zygmunt Zimowski.

- Jan Paweł II, gdy posyłał mnie do Radomia, powiedział mi wyraźnie: „Miasto to przeobraża się z robotniczego w akademickie. I dlatego, oprócz duszpasterstwa robotników, zajmij się również dziećmi i młodzieżą”. I właśnie w tym duchu rozeznałem z ks. inf. Stanisławem Pinderą, że trzeba przede wszystkim zbudować nowoczesny ośrodek, w którym młodzież akademicka czułaby się dobrze. Tak zrodziła się idea, żeby zbudować go w miejscu, gdzie młodzież studiuje i mieszka - wspomina ideę powstania ośrodka pracujący dziś w Watykanie abp Zimowski.

Na jubileuszu nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu   Na jubileuszu nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu
Święcę zdmuchują: bp Henryk Tomasik, ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii akademickiej, i ks. Artur Chruślak, duszpasterz akademicki
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość