Drzewicka Sztafeta Wolności

Marta Deka

publikacja 09.11.2014 17:43

Mimo padającego deszczu, w II Drzewickiej Sztafecie Wolności uczestniczyło ponad 100 osób. Ten integracyjny bieg ulicami miasta zorganizowało Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń" we współpracy z partnerami.

Ponad 100 osób rozpoczęło sztafetę przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy Ponad 100 osób rozpoczęło sztafetę przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy
Marta Deka /Foto Gość

- Integracyjny bieg pod hasłem: "II Drzewicka Sztafeta Wolności" nawiązuje do 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 25-lecia wolności i 10-lecia członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. W ten radosny sposób pragniemy upamiętnić te trzy jakże ważne wydarzenia w historii Rzeczypospolitej Polskiej - wyjaśnia Dominik Niemirski, prezes zarządu Drzewickiego Centrum Wolontariatu. - Sztafeta ma integrować społeczność lokalną, chcemy budować i kształtować więzi międzypokoleniowe. Ponadto promować wolontariat jako nowoczesną formę patriotyzmu oraz popularyzować aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Zanim rozpoczął się bieg, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych młodzież pod kierunkiem wicedyrektora placówki Andrzeja Króla wystawiła montaż słowno-muzyczny. Marcin Szmaja, dyrektor Biura Wojewody Łódzkiego, przekazał Ogień Niepodległości. - Jest to ogień, który już od 14 lat przywożą z grobów polskich legionistów spod Kostiuchnówki na Ukrainie polscy harcerze. W 1916 r. w tamtejszych lasach trzy brygady Józefa Piłsudskiego stoczyły bój, który był jednym z ważniejszych w drodze do polskiej niepodległości - wyjaśnił M. Szmaja.

Mimo padającego deszczu, w sztafecie uczestniczyło ponad 100 osób. Trasa liczyła około 2,5 km. Start i meta były przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Pierwszy do mety dotarł Antoni Kwaśniak z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy. - Jestem młody, ale dla mnie takie wydarzenia są ważne. Żeby być patriotą, powinniśmy najpierw poznać własną historię i osiągnięcia kraju sprzed lat. To, co działo się kiedyś, powinno być wskazówką dla dzisiejszej młodzieży. Wtedy dowiemy się, kim tak naprawdę jesteśmy - mówił po ukończeniu biegu.

Trasę pokonała też Kaja Gapys z ZSP w Drzewicy. Uczestniczyła w sztafecie, bo chciała pokazać, że należy do społeczności szkolnej. Mówi, że patriotyzm to szeroko rozumiane pojęcie. A dla niej to braterstwo rodaków, wspieranie siebie nawzajem, czasami też sąsiedzka pomoc.

Najmłodszy i najstarszy uczestnik Sztafety Wolności otrzymali puchary. Najmłodszym był Józef Bomba, który urodził się w 2013 r., a najstarszym - Maria Pabjanek, która przyszła na świat w 1943 r. Na koniec spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, któremu przyświecało hasło: "Współczesna forma patriotyzmu". Prace wywieszone są w gablotach przed szkołą.

W biegu uczestniczył Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy. Powiedział, że  obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości w taki sposób to znakomity pomysł. - Czasem nam, Polakom, przypisuje się, że świętujemy nasze rocznice tylko w sposób smutny. Dzisiaj świętujemy bardzo radośnie. Angażowane są przede wszystkim osoby młode. Bo cały sens tych spotkań jest taki, by pamięć o 11 listopada przekazywać młodym pokoleniom. Taka forma jest atrakcyjniejsza dla dzieci i młodzieży - powiedział i zaprosił na główne obchody Narodowego Święta Niepodległości: - Spotkamy się 11 listopada przed remizą OSP w Drzewicy. Stamtąd przemaszerujemy do kościoła parafialnego. Msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców będzie o 16.00. Potem przemaszerujemy pod pomnik na pl. Wolności.