Rusza "Serce 2.0"

Krystyna Piotrowska

publikacja 01.12.2014 23:06

Wkrótce do naszej diecezji przybędą symbole Światowych Dni Młodzieży. Ich miniatury otrzymali przedstawiciele kolejnych parafii. Tym razem z dekanatów pionkowskiego i Radom-Zachód.

W Pionkach podczas adoracji Najświętszego Sakramentu obecni na Apelu Młodych napisali na lustrze swoje imiona W Pionkach podczas adoracji Najświętszego Sakramentu obecni na Apelu Młodych napisali na lustrze swoje imiona
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Kolejne Apele Młodych, które są jednym z elementów przygotowań do ŚDM, odbyły się w Pionkach w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (tu zebrali się młodzi z dekanatu pionkowskiego) i w Radomiu w parafii pw. św. Kazimierza (młodzi z dekanatu Radom-Zachód).

Konferencję w Pionkach głosił ks. Krzysztof Dukielski, zastępcą dyrektora Krajowego Biura ŚDM 2016. Opowiedział o swoich wspomnieniach związanych z uczestnictwem w poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, a także o nowym programie przygotowań duchowych do ŚDM pod nazwą „Serce 2.0”, który ruszył od pierwszej niedzieli Adwentu.

W programie chodzi o pogłębioną refleksję nad dwoma sakramentami - pokuty i Eucharystii. Pierwszy miesiąc – grudzień – ma charakter wprowadzający. Następne 4 – od stycznia do kwietnia 2015 r. – dotyczą pokuty, a kolejnych 7 – od maja do listopada 2015 r. – Eucharystii. Za koordynację programu „Serce 2.0” odpowiedzialny jest ks. Krzysztof wraz z ekipą młodych z Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży. Ksiądz zachęcał wszystkich obecnych do zainteresowania się tym programem, jak też wszystkimi informacjami podawanymi na temat ŚDM, które można znaleźć na przykład na stronach internetowych.

Podczas pionkowskiego spotkania nie zabrakło – tak, jak i podczas wcześniejszych spotkań tego typu – świadectwa, śpiewu, projekcji multimedialnej. Był też czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Przedstawiciele parafii należących do dekanatu pionkowskiego otrzymali miniatury symboli ŚDM. Za zorganizowanie tego spotkania odpowiedzialny był ks. Wiktor Głuszek.

Niedzielny Apel Młodych w Radomiu rozpoczął się Mszą św., której przewodniczył ks. prał. Grzegorz Senderski, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza. Słowo do młodzieży powiedział ks. Jarosław Grabka, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą. O historii ŚDM mówił ks. Mariusz Wilk, duszpasterz młodzieży, koordynator ds. przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji. Ks. Mariusz poświęcił też miniatury symboli ŚDM, które później odebrali przedstawiciele parafii znajdujących się na terenie dekanatu Radom-Zachód.

Młodzi obecni na obu spotkaniach otrzymali foldery z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży. Za spotkanie w Radomiu odpowiedzialny był ks. Bartłomiej Grzebuła z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.