Przedświąteczny kiermasz

Marta Deka

publikacja 06.12.2014 18:40

Kiermasz odbędzie się 10 i 11 grudnia. Podopieczni organizacji pozarządowych i Warsztatów Terapii Zajęciowej pokażą wykonane przez siebie świąteczne ozdoby.

S. Małgorzata Binkowska i dzieci uczęszczające do świetlicy pokazują wykonane przez siebie świąteczne ozdoby S. Małgorzata Binkowska i dzieci uczęszczające do świetlicy pokazują wykonane przez siebie świąteczne ozdoby
Marta Deka /Foto Gość

Od kilku lat przed świętami Bożego Narodzenia Urząd Miejski w Radomiu zaprasza do swojego gmachu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i organizacji pozarządowych z miasta. Wtedy mogą zaprezentować wykonane przez siebie świąteczne ozdoby. Na stoiskach ustawiają anioły, choinki, szopki, bombki, serwety i wiele innych ozdób. Wszystko ręcznie wykonane. Dochód ze sprzedaży wyrobów jest w całości przeznaczony na działalność tych placówek.

W tym roku kiermasz, który na dobre wpisał się w przedświąteczną gorączkę Radomia, odbędzie się 10 i 11 grudnia od 10.00 do 14.00 w holu na I piętrze Urzędu Miejskiego od strony ul. Żeromskiego.

Świąteczne ozdoby na kiermaszu zaprezentują między innymi podopieczni świetlicy socjoterapeutycznej działającej przy Caritas Diecezji Radomskiej. W ich przygotowaniu pomagali im opiekunowie i wolontariusze. - Przyozdobimy nimi naszą świetlicę, ale chcemy się też nimi podzielić ze wszystkimi naszymi przyjaciółmi - mówi s. Małgorzata Binkowska, kierownik świetlicy.

Na ich stoisku będą bombki wyklejane czy ozdabiane cekinami, choinki robione z piór, patyków i makaronu, ale przede wszystkim będą królowały anioły. - To jest znak charakterystyczny naszej świetlicy. Mamy anioły malowane na desce, wycinane ze sklejki i wykonane z masy solnej - wyjaśnia s. Małgorzata.

Wykonywanie świątecznych ozdób jest pewnego rodzaju terapią dla podopiecznych placówki. Dzieci czują się dowartościowane, że same wykonały małe dzieła, które inni potem zabiorą do swoich domów. Uczą się wytrwałości w działaniu i wrażliwości na innych. - Uczymy obdarowywania, tworzenia czegoś dobrego i pięknego dla innych. W końcu taki jest cel świąt Bożego Narodzenia, żebyśmy umieli się dzielić samymi sobą i wszystkim, co mamy - mówi s. Małgorzata.

Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas działa nieprzerwanie od listopada 1999 r. Codziennie przychodzi do niej około 30 dzieci. Dostają tu konkretne wsparcie, nie tylko posiłek. Mają zajęcia plastyczne, informatyczne czy z języka angielskiego. Opiekunowie i wolontariusze pomagają im w odrabianiu lekcji, organizują zimowe ferie i letni wypoczynek.