Różny wymiar krzyża

Marta Deka

publikacja 16.02.2015 14:47

W konkursie plastycznym wzięło udział ponad 8 tys. uczniów z całej diecezji. Do Radomia przyjechało 30, by odebrać nagrody i wyróżnienia. Pokonkursową wystawę można oglądać na parterze kurii przy ul. Malczewskiego 1.

Dyplomy i nagrody wręczali ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego, Ewa Majcher, metodyk, i ks. Dariusz Frydrych, wizytator Dyplomy i nagrody wręczali ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego, Ewa Majcher, metodyk, i ks. Dariusz Frydrych, wizytator
Marta Deka /Foto Gość

Zakończył się konkurs plastyczny, do którego uczniów szkół podstawowych z klas I-III zaprosił Wydział Katechetyczny kurii. W etapie szkolnym uczestniczyło 8246 dzieci ze 161 placówek. Na etap diecezjalny nadesłano 418 prac.

Konkurs przebiegał pod hasłem: "Krzyż znakiem zbawienia i miłosierdzia". - Nawiązuje ono do tematu roku katechetyczno-duszpasterskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Znakiem tego roku jest właśnie krzyż - wyjaśnia ks. Dariusz Frydrych, który wraz z Ewą Majcher był odpowiedzialny za organizację tego konkursu.

Technika wykonania prac była dowolna. - Przy ocenianiu zawsze bierzemy pod uwagę pomysłowość, samodzielność, staranność wykonania. Była taka obawa, że prace będą monotematyczne, że tylko krzyż będzie wyeksponowany. Oczywiście, on się pojawia, ale ukazany jest w różnych sytuacjach życiowych: czy to modlitwy, pomocy bliźnim, w chorobie czy cierpieniu. Dzieci umiały wyeksponować różny wymiar tego krzyża, nie tylko sam symbol, ale też jego obraz w przestrzeni codziennego życia człowieka. Jesteśmy zaskoczeni szczególnie tymi pracami, gdzie jest ukazane cierpienie człowieka. Dzieci na wózku inwalidzkim, pomoc bliźniemu to jest też jakiś sposób niesienia krzyża - mówi ks. Frydrych.

Do Radomia dzieci przyjechały z rodzicami, dziadkami, katechetami. Na początku mogły się zintegrować. Wspólny śpiew i zabawę poprowadził Tomasz Grabski, animator muzyczny Ruchu Światło-Życie. Nagrody i dyplomy wręczał im ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego. - Dzieci miały za zadanie ukazać piękno krzyża i skupić się na tym, czym on jest dla naszego życia, czym jest krzyż dla chrześcijaństwa. Bardzo dziękuję, że tyle dzieci wzięło udział w naszym konkursie. Dziękuję wszystkim katechetom za przygotowanie uczniów. Dzieci chętnie rysują, a te prawdy, które poznają na katechezie, chcą odzwierciedlić w rysunku - powiedział.

Patronat nad konkursem objął Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Laureaci:

Klasa I

I miejsce – Monika Raguszewska, PSP nr 2 Radom,

II miejsce – Mateusz Makowski, PSP Alojzów,

III miejsce – Martyna Wróblewska, PSP Nowa Wieś.

Klasa II

I miejsce – Aleksandra Orzeł, PSP Fałków,

II miejsce – Marcelina Szczerek, PSP nr 1 Końskie.

III miejsce – Anna Janaszek, PSP nr 10 Starachowice.

Klasa III

I miejsce – Patrycja Wydra, PSP Radoszyce,

II miejsce – Maria Mordka, PSP nr 1 Pionki,

III miejsce – Wiktor Myszka, Tychów Stary.

Finaliści konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Wydział Katechetyczny kurii   Finaliści konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Wydział Katechetyczny kurii
Marta Deka /Foto Gość