Wiedza w małym palcu

Krystyna Piotrowska

publikacja 18.03.2015 23:09

- Żeby zostać laureatem, po prostu trzeba się uczyć - powiedziała Paulina Prygiel, która najlepiej rozwiązała test z wiedzy religijnej.

Laureatki konkursu (od lewej): Paulina Prygiel, Magdalena Klink i Anna Kaczor Laureatki konkursu (od lewej): Paulina Prygiel, Magdalena Klink i Anna Kaczor
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbył się diecezjalny finał Konkursu Wiedzy Religijnej dla Gimnazjalistów „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Konkurs ten wpisuje się w program duszpasterski o tym samym haśle. Wzięło w nim udział 1800 gimnazjalistów ze 100 szkół diecezji. - Konkurs był dosyć trudny, ale duża liczba uczestników uzyskała bardzo wysokie noty. Jesteśmy bardzo zadowoleni, jako organizatorzy, z poziomu przygotowania uczniów. Dziękuję zarówno uczniom, którzy brali udział w tym konkursie, jak i ich katechetom, którzy pomagali swoim podopiecznym w przygotowaniu się do niego - powiedział ks. Wojciech Wojtyła, wizytator katechezy, odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

Uczestnicy konkursu korzystali ze skryptu, który składał się z trzech części. Pierwsza dotyczyła pojęć i terminologii dotyczących historii zbawienia. Druga część dotyczyła krzyża, a trzecia - Ewangelii i słów w niej zawartych: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Test zawierał 36 pytań.

Zwyciężyła Paulina Prygiel z Bierwiec, uczennica Zespołu Szkół Publicznych w Wierzchowinach. Najtrudniejsze pytania, jej zdaniem, dotyczyły nawrócenia, chociaż - jak mówi - "tak ogólnie, to pytania nie były trudne". Paulina już po raz drugi jest finalistką konkursu z wiedzy religijnej. - Żeby zostać laureatem, po prostu trzeba się uczyć - twierdzi. Choć, jak zaznacza, trzeba też mieć szczęście. Wiedzę, którą zdobywa, przygotowując się do konkursów, wykorzystuje potem na lekcjach katechezy. Paulina jest uczennicą pierwszej klasy gimnazjum. W szkole podstawowej osiągała najlepsze wyniki w szkole.

Z Pauliną przyjechała do WSD w Radomiu Beata Czwarno, katechetka. - Bardzo się cieszę z sukcesu swojej uczennicy. Ona przygotowywała się do tego konkursu na dodatkowych lekcjach, ale największa jest tu zasługa rodziców, którzy cały czas ją wspierali - mówi.

Drugie miejsce zajęła Magdalena Klink z PG w Rzucowie, a trzecie - Anna Kaczor z PG w Rzeczniowie. Przyznano także 11 wyróżnień. Otrzymali je: Patrycja Kargul (Rzeczniów), Kinga Karaś (PG nr 2 Pionki), Kornelia Klepacz (PG Krynki), Aleksandra Lasek (PG Ciepielów), Weronika Niedziałek (PG Mniszew), Piotr Pocheć (PG Rzepin), Katarzyna Szczęsna (PG Gózd), Przemysław Sznajder (PG nr 3 Opoczno), Wiktoria Pietrzyk (PG Wsola), Joanna Kalinowska (PG nr 23 Radom) i Piotr Duperas (PG Paradyż).

Za konkurs, jego przygotowanie i udział w nim dziękował bp Henryk Tomasik. Zwracając się do uczestników, ordynariusz powiedział: - Dziękuję wam, kochani, za troskę o to, aby wzrastać w wierze. Młody człowiek naprawdę ceni tylko to, w co się zaangażuje. Młody człowiek ceni sprawy wiary wtedy, gdy naprawdę zaangażuje się i odkrywa jej wartość. Nasza wiara wzrasta wtedy, gdy się nią dzielimy. To jest niezwykle ważne. Potrzebna jest także formacja intelektualna, czyli pogłębiona znajomość prawd wiary i bardzo dziękuję za waszą obecność. Tym bardziej, że ten rok jest poświęcony czemuś bardzo ważnemu, co stawia przed nami wszystkimi zadanie kształtowania naszego serca. Zachęcam do zapoznania się z programem duchowego przygotowania, które właśnie mówi o nawróceniu.

Biskup zaprosił młodych do odwiedzenia stron internetowych, na których jest wszystko na temat przygotowania duchowego do ŚDM w Krakowie w 2016 roku i gdzie można znaleźć wszystko na temat akcji „Serce 2.0” - http://www.sdm.org.pl/.