publikacja 30.03.2015 11:45
Od 30 marca do 19 kwietnia w naszej diecezji obecne będą symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona MB Salus Populi Romani. Dzięki aplikacji na smartfona będzie można im zrobić zdjęcie, które bezpośrednio zostanie przesłane na radomską stronę ŚDM.
Ks. Mariusz Wilk zachęca do modlitwy przy krzyżu
Marta Deka /Foto Gość
Peregrynacja rozpocznie się 30 marca o 17.00 na starym moście na Pilicy w Białobrzegach. Stamtąd do kościoła parafialnego wyruszy Droga Krzyżowa. Symbole pożegnamy w niedzielę 19 kwietnia w katedrze radomskiej, gdzie o 12.30 sprawowana będzie Msza św. Dzień wcześniej o 18.00 na torze Automobilklubu radomskiego odbędzie się wielki koncert uwielbienia.
Krzyż i ikona nawiedzą centra, które zostały utworzone w naszej diecezji, by młodzi mogli jak najlepiej przygotować się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 r. Obecne będą m.in. na placach miast, w szkołach, domach pomocy społecznej, szpitalach czy więzieniach.
- Wierzę, że modlitwa przy krzyżu ŚDM pomoże nam wszystkim bardziej odważnie wyznawać wiarę i trwać zdecydowanie przy Chrystusie, tak, jak Najświętsza Maryja Panna Wierna. We wszystkich krajach, w których odbywała się pielgrzymka krzyża i obrazu Matki Bożej, zawsze gromadziły się rzesze młodych ludzi. Krzyż jednoczy już naprawdę miliony młodych serc. Mam nadzieję, że coś podobnego będziemy mogli przeżywać także w naszej diecezji - mówi bp Henryk Tomasik.
Wraz z rozpoczęciem peregrynacji zostanie uruchomiona aplikacja na smartfony. - Po jej ściągnięciu z naszej strony (sdm2016.radom.pl) będzie można zapoznać się z informacjami o symbolach ŚDM i znaleźć modlitwy do wykorzystania w czasie nawiedzenia. Będzie też można na bieżąco zdobywać informacje, gdzie w danym momencie znajdują się symbole. Aplikacja posiada też bardzo ciekawą zakładkę „Jeśli widzisz krzyż”. Wchodząc na nią, zostajemy przekierowani na aparat fotograficzny i po zrobieniu zdjęć symboli zostaną one automatycznie wysłane na naszą stronę - wyjaśnia ks. Mariusz Wilk, koordynator ŚDM w diecezji radomskiej.
Krzyż, który przybędzie do naszej diecezji, przekazał młodzieży w Wielkanoc 1984 r. Jan Paweł II. Powiedział wtedy: „Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego roku jubileuszowego - krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.
Trasa peregrynacji:
30 marca, poniedziałek
BIAŁOBRZEGI - RADOM
17.00 - Białobrzegi, powitanie symboli ŚDM na moście i Droga Krzyżowa
20.00 - Radom, Duszpasterstwo Akademickie
31 marca, wtorek
RADOM
9.00 - Katolickie Liceum im. św. Filipa Neri
11.00 - Liceum im. T. Chałubińskiego
13.00 - Zespół Szkół Integracyjnych im. św. Jana Pawła II
17.00 - parafia MB Miłosierdzia
20.00 - parafia Chrystusa Króla (wspólnoty neokatechumenalne)
1 kwietnia, środa
RADOM
11.00 - szpital na Józefowie
13.30 - szpital przy Tochtermana
15.45 - szpital w Krychnowicach
18.00 - Wyższe Seminarium Duchowne, czuwanie dla kapłanów
2 kwietnia - Wielki Czwartek
RADOM
10.00 - katedra, Msza Krzyżma
13.30 - więzienie na Koziej Górze
16.00 - katedra
18.00 - katedra, Msza św. Wieczerzy Pańskiej
3 kwietnia, Wielki Piątek
RADOM - PRZEDBÓRZ - KOŃSKIE
9.00 - katedra
15.00 - Przedbórz, Droga Krzyżowa ulicami miasta
19.00 - Końskie, Droga Krzyżowa ulicami miasta
22.00 - Radom, parafia św. Łukasza (Centrum ŚDM)
4 kwietnia, Wielka Sobota
RADOM
9.00 - bazylika św. Kazimierza (Centrum ŚDM)
10.30 - parafia Dobrego Pasterza (Centrum ŚDM)
12.00 - parafia św. Brata Alberta (Centrum ŚDM)
15.00 - pl. Jagielloński - czuwanie (ruchy charyzmatyczne)
22.00 - neokatechumenat (Pascha)
5 kwietnia, Wielkanoc
RADOM - MARIÓWKA
8.00 - Radom, Dom Opieki Społecznej, ul. 25 Czerwca
15.00 - Msza św.
17.00 - Radom, Dom Weterana, ul. Wyścigowa
18.30 - Mariówka, dom Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej
6 kwietnia, Poniedziałek Wielkanocny
SKARYSZEW - RADOM
12.00 - Skaryszew, klasztor sióstr klarysek
19.00 - Radom, parafia bł. Annuarity, wielkanocne uwielbienie (Ruch Światło-Życie)
7 kwietnia, wtorek
STARACHOWICE
10.00 - Dom Pomocy Społecznej, ul. Bema 26
12.00 - szpital, ul. Radomska 70
14.00 - parafia Wszystkich Świętych
16.00 - parafia Świętej Trójcy
19.00 - rynek, wieczór uwielbienia
21.15 - parafia pw. MB Nieustającej Pomocy
8 kwietnia, środa
SUCHEDNIÓW
9.05 - gimnazjum, ul. Szarych szeregów 6
SKARŻYSKO-KAMIENNA
10.05 - LO im. Staszica, ul. Ekonomii 7
11.05 - LO im. Mickiewicza, ul. Piłsudskiego 50, PG 2, ul. Słowackiego 29
12.05 - LO im. Słowackiego, ul. 1 maja 82
13.00 - Skarżysko Kościelne, PG, ul. Szkolna 5
14.30 - Ostra Brama, Msza św. dla chorych
16.30 - parafia NSJ
19.00 - pl. Staffa, ul. 1000-lecia, Apel Młodych
Po apelu powrót do Ostrej Bramy.
9 kwietnia, czwartek
SZYDŁOWIEC - OROŃSKO
9.30 - Szydłowiec, Gimnazjum im. Jana Pawła II, ul. Wschodnia 64
10.45 - Szydłowiec, LO im. Henryka Sienkiewicza, ul. Zamkowa 1
11.30 - Szydłowiec, Gimnazjum im. M. Kopernika, ul. Folwarczna 4
12.15 - Szydłowiec, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Korpusu Ochrony Pogranicza, ul. Kościuszki 34
13.00 - Orońsko, PG, ul. Szkolna
13.45 - Orońsko, parafia Wniebowzięcia NMP
16.00 - Szydłowiec, Droga Krzyżowa ulicami miasta do parafii św. Zygmunta w Szydłowcu
17.30 - Szydłowiec, Apel Młodych
10 kwietnia, piątek
SZYDŁOWIEC - KOŃSKIE - STADNICKA WOLA - CZARNA
9.00 - Szydłowiec, parafia św. Zygmunta - pożegnanie symboli ŚDM
10.00 - Końskie, kolegiata św. Mikołaja - powitanie symboli ŚDM
10.30 - Końskie, ZSP nr 1, Msza św. przy krzyżu (sala gimnastyczna)
12.00 - Stadnicka Wola, szkoła
13.00 - Czarna, sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni
15.00 - Końskie, Dom Pomocy Społecznej
16.00 - Końskie, szpital św. Łukasza
18.00 - Końskie, Droga Krzyżowa z placu przy kościele Chrystusa Odkupiciela do kolegiaty św. Mikołaja
20.00 - Końskie, kolegiata św. Mikołaja - Msza św. (ołtarz polowy)
21.00 - Końskie, Apel Jasnogórski
21.30 - Końskie, przeniesienie symboli do kolegiaty i adoracja
11 kwietnia, sobota
KOŃSKIE - OPOCZNO - PRZYSUCHA
9.00 - Końskie, kolegiata św. Mikołaja - Msza św. i pożegnanie symboli ŚDM
10.00 - Opoczno, parafia św. Bartłomieja - jutrznia
10.45 - Opoczno, Msza św.
12.00 - Opoczno, Anioł Pański dla ludzi chorych, starszych i niepełnosprawnych
13.00 - Opoczno, adoracja dzieci i młodzieży z dekanatu tomaszowskiego
15.00 - Opoczno, Koronka do Bożego Miłosierdzia i adoracja
18.00 - Opoczno, Msza św. o św. Janie Pawle II
19.00 - Opoczno, adoracja grup parafialnych św. Bartłomieja
20.00 - Opoczno, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, spotkanie wieczorne
21.00 - Opoczno, Apel Jasnogórski przygotowany przez dzieci i młodzież z parafii Nawiedzenia NMP
21.45 - Opoczno, pożegnanie symboli
22.15 - Przysucha, parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Hubala 20 - powitanie symboli ŚDM
12 kwietnia, niedziela
PRZYSUCHA
8.00 - Msza św. i powitanie symboli ŚDM
10.00 - bierzmowanie
14.00 - Ośrodek Wychowawczy w Kolonii Szczerbackiej 37
17.00 - parafia św. Jana w Przysusze
18.30 - procesja symboli
19.00 - park w Przysusze, Apel Młodych i koncert zespołu Full Power Spirit
21.00 - parafia Miłosierdzia Bożego
13 kwietnia, poniedziałek
MARIÓWKA - PRZYSUCHA - JEDLIŃSK
8.30 - szkoły w Mariówce
9.30 - Przysucha, Publiczne Gimnazjum, ul. Warszawska 45
10.15 - Przysucha, ZS im. Ludwika Skowyry, ul. Warszawska 28
11.00 - Przysucha, I LO im. Jana Pawła II, al. Jana Pawła II 13
12.15 - wyjazd do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pogroszynie
15.00 - Jedlińsk, kościół Świętych Apostołów Piotra i Andrzeja - powitanie symboli ŚDM
16.00 - kaplica Domu Pomocy Społecznej w Jedlance
17.30 - Areszt Śledczy w Jasionnej
19.00 – Jedlińsk, Apel Młodych
22.00 - Jedlińsk, adoracja poszczególnych ruchów działających w parafii
14 kwietnia, wtorek
POTWORÓW - PRZYTYK - GÓZD STARY - JASTRZĘBIA - WSOLA - KOZIENICE
6.00 - Msza św. i przekazanie symboli do parafii w Potworowie
7.15 - Potworów, Msza św.
9.00 - Przytyk - szkoła
10.00 - Gózd Stary - szkoła
11.00 - Jastrzębia - szkoła
12.00 - Wsola - szkoła
13.00 - Wsola, pożegnanie symboli
15.00 - Kozienice, parafia Świętej Rodziny, powitanie symboli ŚDM
16.00 - kaplica szpitala w Kozienicach, nabożeństwo dla chorych
17.00 - Kozienice, Dom Dziecka "Panda" - wspólna modlitwa
18.00 - Kozienice, Dom Pomocy Społecznej, adoracja (prowadzi KSM z parafii Świętego Krzyża)
19.00 - Kozienice, kościół rektoralny św. Józefa u Sióstr Franciszkanek od Cierpiących
20.00 - Kozienice, Droga Krzyżowa ulicami miasta
21.00 - Kozienice, parafia św. Krzyża, Apel Jasnogórski
21.45 - spektakl pt. "W obronie Krzyża" (uczniowie I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach)
22.30 - adoracja poszczególnych ruchów formacyjnych działających w parafiach kozienickiego centrum ŚDM
15 kwietnia, środa
KOZIENICE
24.00 - Msza św. o Krzyżu Świętym
01.00 - adoracja (Rodzina Różańcowa)
01.45 - adoracja (Koło Przyjaciół Radia Maryja)
2.45 - adoracja (poszczególne miejscowości i wioski)
5.30 - godzinki
6.30 - Msza św. o św. Janie Pawle II
8.30 - nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, wyznanie wiary
9.30 - szkoły
13.00 - pożegnanie symboli
ZWOLEŃ
14.50 - parafia Podwyższenia Krzyża Świętego - powitanie symboli ŚDM
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.30 - adoracja Straży Honorowej NSJ i Niepokalanego Serca Maryi
17.00 - Msza św.
17.45 - szpital
18.20 - procesja ze szpitala na Rynek
19.00 - pl. Kochanowskiego - Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika i Apel Papieski
21.30 - procesja do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego
22.00 - adoracja
22.45 - Droga Krzyżowa ulicami miasta
16 kwietnia, czwartek
ZWOLEŃ - GARBATKA - LIPSKO - SIENNO
24.00 - Zwoleń, parafia Zesłania Ducha Świętego, Msza św.
01.00 - Zwoleń, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, adoracja
7.00 - Zwoleń, Msza św.
8.00 - Zwoleń, adoracja
11.00 - Żytkowice, Zakład Karny
12.00 - Garbatka, adoracja szkół
13.15 - Zwoleń, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, nabożeństwo
14.00 - pożegnanie symboli
15.00 - Lipsko, powitanie symboli oraz uroczyste wprowadzenie do miasta
15.30 - Lipsko, modlitwa przy krzyżu na rynku miejskim oraz ewangelizacja miasta
17.00 - Lipsko, szpital
18.00 - Lipsko, Msza św. na rynku
19.00 - Lipsko, adoracja krzyża
20.30 - Lipsko, koncert ewangelizacyjny
21.00 - Lipsko, Apel Jasnogórski oraz pożegnanie symboli
22.00 - Sienno, przywitanie symboli ŚDM, Msza św.
17 kwietnia, piątek
LIPSKO - IŁŻA - JEDLNIA - PIONKI
9.00 - Lipsko, szkoły, pożegnanie symboli
11.00 - Iłża, powitanie symboli ŚDM i adoracja
14.00 - pożegnanie symboli
15.00 - Jedlnia, parafia św. Mikołaja, przy budynku szkoły - przywitanie symboli ŚDM, koronka, katecheza
16.30 - Pionki, parafia św. Barbary, Różaniec, modlitwa za chorych
17.15 - Pionki, Droga Światła ulicami miasta
19.30 - Pionki, parafia NMP Królowej Polski, adoracja, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Apel Jasnogórski
18 kwietnia, sobota
PIONKI - RADOM
9.30 - Zakład Karny Żytkowice Oddział Zewnętrzny w Pionkach
11.00 - Pionki, parafia św. Barbary, spotkanie Ruchu Światło-Życie
12.00 - Pionki, parafia św. Barbary, Msza św.
13.00 - pożegnanie symboli
18.00 - Radom (Automobilklub) - Apel Młodych i koncert uwielbienia z udziałem zespołów TGD i Wyrwani z Niewoli
19 kwietnia, niedziela
RADOM
12.30 - katedra Opieki NMP - Msza św. i pożegnanie symboli ŚDM