Nie wszystek odjechał

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 19.04.2015 18:32

- Idź, krzyżu! Idź dalej! Idź do Sandomierza, do naszej pierwszej stolicy, i powiedz, że diecezja córka wierzy w Bożą miłość, objawioną w krzyżu i stara się żyć według Ewangelii - mówił bp Piotr Turzyński w homilii podczas Mszy św. w radomskiej katedrze na pożegnanie symboli Światowych Dni Młodzieży.

Pożegnanie symboli ŚDM w radomskiej katedrze Pożegnanie symboli ŚDM w radomskiej katedrze
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Dzień wcześniej, podczas wieczornego Apelu Młodych na torze radomskiego Automobilklubu, wobec około 3 tys. obecnych, bp Turzyński pytał: - Dlaczego ludzie stawiają krzyże? Dlaczego wieszają je na piersiach ludzi zasłużonych? Dlaczego ustawiają je na szczytach gór?

Bp Piotr, odpowiadając, przypominał: - Krzyż jest znakiem miłości. Na krzyżu nasz Pan dał życie za każdego z nas, za wszystkich ludzi. A więc jestem kochany, kochana. Jesteśmy ważni w oczach Boga.

Podczas apelu z mocnym akcentem na osobiste świadectwo wystąpili Wyrwani z Niewoli, Młodzi z Winkiem oraz Trzecia Godzina Dnia.

Podczas niedzielnej Eucharystii w katedrze spotkali się wolontariusze i duszpasterze, którzy razem z biskupami Henrykiem i Piotrem przekazali symbole ŚDM diecezji sandomierskiej.

- Dobremu Bogu dziękujemy za dotyk miłosierdzia, za to, że mogliśmy go doświadczyć w Radomiu, Przedborzu, Końskich, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej, Szydłowcu, Opocznie, Przysusze, Jedlińsku, Kozienicach, Pionkach, Zwoleniu i Lipsku. Symbole odwiedziły parafie, szkoły, place miast, szpitale, hospicja i więzienia. Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje przemianą serc. Bóg zapłać duszpasterzom, władzom różnego szczebla, służbom mundurowym i wolontariuszom za przygotowanie spotkań, podczas których składaliśmy duchowe dary. Oby te dni stały się źródłem nowych sił i motywacji do przygotowań do ŚDM 2016 - mówiła w imieniu młodych naszej diecezji Oliwia Stanios, studentka dziennikarstwa, wolontariuszka z Duszpasterstwa Akademickiego.

Ale na sam koniec przyszła wyjątkowa niespodzianka. Do katedry młodzi wnieśli wierne kopie krzyża i ikony, symboli ŚDM. Poświęcił je bp Tomasik, a podsumowując kończącą się peregrynację, powiedział: - Krzyż, kopia krzyża ŚDM, został wykonany z drewna cedrowego z Ziemi Świętej. To z takiego drewna został zrobiony krzyż Pana Jezusa. Bogu niech będą dzięki za ten czas modlitwy i entuzjazmu, za gorliwych duszpasterzy, za siostry zakonne i katechetów, którzy przygotowali i poprowadzili spotkania. W wielu miejscach było to bardzo duże zaangażowanie, w kilku słabsze. To pokazuje, jak zależy nam na młodzieży. Dziękuję za modlitwę w intencji młodych, szczególnie chorym i cierpiącym. Dziękuję duszpasterzom młodzieży - ks. Markowi Adamczykowi i ks. Mariuszowi Wilkowi, którzy napracowali się w przygotowaniu i przeprowadzeniu peregrynacji. Dziękuję ks. prał. Edwardowi Poniewierskiemu, kanclerzowi kurii, który pomógł w przygotowaniu materiałów duszpasterskich, wykorzystywanych w całej Polsce. Dziękuję jednej z rodzin, która stała się sponsorem samochodu-kaplicy, wożącego symbole ŚDM do wszystkich polskich diecezji. Stajemy przed tym wielkim znakiem. Prosimy o wielki dar wierności i o wielką umiejętność budowania wspólnoty Kościoła i naśladowania Matki Najświętszej w Jej postawie zawierzenia.

Apel Młodych w radomskim Automobilklubie   Apel Młodych w radomskim Automobilklubie
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość