Pomóżmy im promować Radom

Marta Deka

publikacja 06.05.2015 11:04

III Liceum Ogólnokształcące im. Dionizego Czachowskiego, jako jedyna szkoła z Radomia, wzięła udział w konkursie "Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu". Nagrali film o pierwszych wolnych wyborach. Zrobili plakat o Air Show. Przygotowali trasę edukacyjną dotyczącą protestu robotników z czerwca '76. Teraz czekają na głosy.

Aleksandra Halicka zachęca do głosowania na prace przygotowane przez uczniów radomskiego liceum Aleksandra Halicka zachęca do głosowania na prace przygotowane przez uczniów radomskiego liceum
Marta Deka /Foto Gość

Od kilku lat konkurs organizują Klub Jagielloński i Fundacja PKO. - Ma on zachęcać młodych ludzi do poznawania historii Polski, a przy tym pozwala uczniom się zintegrować - wyjaśnia Aleksandra Halicka, uczennica III LO.

Uczniowie radomskiego liceum uczestniczyli w trzech spotkaniach, podczas których poznali m.in. funkcjonowanie parlamentu. Ich pierwszym zadaniem było nakręcenie krótkiego filmu nawiązującego do jakiegoś wydarzenia z historii Polski. - Zrobiliśmy film  o wyborach z 1989 r. Jest trochę humorystyczny. Wybierając taką formę, chcieliśmy pokazać, że lekcje historii nie muszą być nudne - mówi Ola.

Druga praca polegała na stworzeniu grafiki, która promuje miasto. Nazwali ją "Radom - odlotowe miasto". Nawiązuje do Air Show, imprezy, która jest wizytówką Radomia.

Trzecim zadaniem jest stworzenie projektu społecznego. - Nasza klasa właśnie go realizuje. Przygotowujemy wycieczkę dla gimnazjalistów śladami robotniczego protestu z czerwca 1976 r. Podzieliliśmy się na trzy grupy. Jedna odnajduje miejsca związane z protestem, druga zbiera podpisy, by w Radomiu powstał pomnik poświęcony tym wydarzeniom, a trzecia będzie oprowadzać gimnazjalistów i opowiadać historię protestu - opowiada Ola.

Na przygotowane przez radomskich licealistów prace można głosować na stronie internetowej Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu (tutaj). - Ten konkurs jest ważny nie tylko dla nas, ale też dla Radomia. Chcemy wypromować nasze miasto. Zachęcam do głosowania na nasze prace, gdyż bez tego nie uda nam się wygrać. Mam nadzieję, że nasze prace spodobają się wam, bo włożyliśmy w nie dużo serca i pracy - mówi Ola.

Uczniowie w czasie kręcenia filmu przybliżającego wybory z 1989 r.   Uczniowie w czasie kręcenia filmu przybliżającego wybory z 1989 r.
Michał Górka