Świętość nie jest łatwa

Marta Deka

publikacja 13.05.2015 21:25

W konkursie katechetycznym uczestniczyło ponad 3 tys. uczniów. Do Radomia na finał przyjechało 140 osób. - Świętość nie jest łatwa. Ale św. Augustyn powiedział coś, co dla nas wszystkich jest taką zachętą. Gdy jego mama modliła się o nawrócenie syna, w pewnym momencie on powiedział: "Augustyn, mogli inni, możesz i ty" - mówił bp Henryk Tomasik.

Laureaci z bp. Henrykiem Tomasikiem, ks. Jarosławem Wojtkunem i organizatorami konkursu Laureaci z bp. Henrykiem Tomasikiem, ks. Jarosławem Wojtkunem i organizatorami konkursu
Marta Deka /Foto Gość

Finał odbył się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.  - "Jan Paweł II - droga do świętości". Wybraliśmy taki temat, ponieważ w tym roku przypada 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Praktycznie konkurs rozpoczął się w ubiegłym roku, kilka miesięcy po kanonizacji ojca świętego - wyjaśnia ks. Andrzej Gozdur z Wydziału Katechetycznego kurii.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI. Pierwszy etap odbył się w styczniu. Uczestniczyło w nim ponad 3 tys. dzieci ze 165 szkół. Na finały do Radomia przyjechało 140 uczniów. - Rozwiązywali test zawierający 36 pytań. Maksymalnie można było zdobyć 50 punktów. Pytania były trudne. Chyba najwięcej problemów sprawiło uczestnikom następujące: "Jakim błogosławieństwem przywitał Jan Paweł II Radom?" - opowiada ks. Gozdur.

- Konkursy, które organizujemy, pokazują, jaki wpływ ma katecheza na wychowanie dzieci i młodzieży. Wychowujemy młode pokolenie. Trzeba dziękować Bogu za ten czas wzrostu i rozwoju - powiedział ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii.

Pierwsze miejsce zdobyła Natalia Brodowska z Kozienic, która zdobyła 44 punkty. Przyznała, że najwięcej trudności sprawiły jej pytania dotyczące listów Jana Pawła II. - Było trudno, ale się udało. Jestem bardzo szczęśliwa - powiedziała. - Jan Paweł II jest świętym, ponieważ był niezwykłym człowiekiem, umiał rozmawiać z każdym, kochał dzieci, otworzył drzwi Chrystusowi do wielu państw, gdzie Kościół był prześladowany. Mimo że go nie znałam, jest mi bliski. Jan Paweł II jest wspaniały i tyle!

Dyplomy uczestnikom i nagrody laureatom wręczali bp Henryk Tomasik i ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD.

- Ojciec święty Jan Paweł II w swoim wierszu "Kamieniołom" zapisał taką myśl: "Młodzi szukają drogi. Wprost w moje serce uderza droga wszystkich". On był zatroskany o drogę życiową młodych. Jako ksiądz, wikariusz, potem duszpasterz akademicki bardzo dużo czasu i wysiłku poświęcał pracy z dziećmi i młodzieżą. Chciał pokazać drogi do pogłębienia znajomości prawd wiary, ale przede wszystkim drogi do pogłębionego życia duchowego i potem bardzo często przypominał młodzieży o tych pięknych horyzontach chrześcijańskich, w których jest świętość. "Bądźcie ludźmi błogosławieństw" - kilkakrotnie tak mówił do młodzieży - przypomniał bp Tomasik.

Bp Henryk podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. - I bardzo dziękuję wam, kochani, za udział w nim. Świętość nie jest łatwa, nawet wtedy, gdy tylko o niej mówimy, a jeszcze trudniej jest, gdy chcemy ją zrealizować. Ale św. Augustyn powiedział coś, co dla nas wszystkich jest taką zachętą. Gdy jego mama modliła się o nawrócenie syna, w pewnym momencie on powiedział tak: "Augustyn, mogli inni, możesz i ty" - powiedział.

Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny kurii. Za jego przebieg odpowiadali Jolanta Strojek i ks. Gozdur.

Laureaci

I miejsce - Natalia Brodowska, PSP nr 1 w Kozienicach

II miejsce - Federico Iatalese, ZSO w Jedlni-Letnisku

III miejsce - Katarzyna Urbanelis, PSP nr 5 w Radomiu

Wyróżnienia

Magdalena Pluta, PSP w Fałkowie

Wiktoria Sochańska, PSP w Rozwadach

Wiktoria Trynkos, SP nr 1 w Białobrzegach

Wiktoria Chudyk, PSP w Wójcinie

Dominik Knez, PSP w Dziebałtowie

Bartłomiej Szmit, PSP w Ciepielowie

Aleksandra Ćwil, PSP w Słupicy