Drugi raz rowerem do klasztoru

Marta Deka

publikacja 18.05.2015 18:17

W Roku Życia Konsekrowanego Akcja Katolicka organizuje "ak.wycieczki", czyli rowerowe wyprawy do klasztorów, które znajdują się na terenie naszej diecezji. Ostatnio byli w Mariówce, gdzie znajduje się dom generalny Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Członkowie Akcji Katolickiej już dziś zapraszają na wyprawę rowerową do Wąchocka Członkowie Akcji Katolickiej już dziś zapraszają na wyprawę rowerową do Wąchocka
Marta Deka /Foto Gość

Wycieczki organizowane są pod hasłem: "Rowerem do klasztoru". Mogą w nich brać udział nie tylko członkowie Akcji Katolickiej, ale wszyscy sympatycy jazdy rowerowej.

- W kwietniu odwiedziliśmy siostry klaryski w Skaryszewie. Dzisiaj jesteśmy u sióstr służek. Za miesiąc będziemy u cystersów w Wąchocku - wyjaśnia Jerzy Skórkiewicz, prezes Zarządu DIAK.

- Przede wszystkim oddajemy szacunek osobom konsekrowanym w roku poświęconym ich życiu. Dziękujemy Bogu za nie, za ich życie i za ich modlitwę. Poznajemy przy tym historię zakonów i charyzmat danego zgromadzenia - mówi J. Skórkiewicz.

W Mariówce siostry zaprosiły swoich gości na wspólny obiad do zakonnego refektarza. W kaplicy s. Ewa Stolarek przedstawiła sylwetkę założyciela bł. Honorata Koźmińskiego, historię zgromadzenia, charyzmat, duchowość i historię samej Mariówki.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili też prowadzone przez siostry szkoły, Dzieło Pomocy Chorym "Promień" i dowiedzieli się o Rodzinnym Domu Dziecka, który tu funkcjonuje. Było to okazją do poznania apostolatu sióstr w Mariówce.

Ostatnim punktem spotkania była tradycyjna majówka przy figurze Maryi Niepokalanej, która znajduje się w centrum ogrodu zakonnego.

- Za odjeżdżającymi została zamknięta brama klasztorna, ale drzwi naszych serc są nadal gościnnie otwarte i nadal trwa w nich radość spotkania, bo jest zapewnienie o wzajemnej modlitwie. W nasze różańcowe „Zdrowaśki” i litanijne wezwania włączamy kolejne osoby i kolejne twarze, tak jak uczył nas św. Jan Paweł II, aby nasze modlitwy pulsowały życiem ludzkim - napisały siostry na swojej stronie internetowej.

Agnieszka Pawłowska-Muc i Aneta Jędrzejewska z Radomia mówią, że te wyprawy są dużym przeżyciem duchowym. Wyciszają. Dają wiarę i nadzieję. Pozwalają się też zintegrować członkom Akcji Katolickiej. - Pochodzimy z różnych miejsc. Fajnie, że jesteśmy tu razem i miło spędzamy czas - mówią.

Józef Skałban z Rusinowa dodaje, że na "ak.wycieczkach" można się duchowo wzmocnić i we wspólnocie poznawać domy zakonne. - Warto być w Akcji Katolickiej - mówi z przekonaniem.

Na 13 czerwca zaplanowano wycieczkę do opactwa cystersów w Wąchocku. Trasa liczy około 41 km. Zbiórka o 8.45 na dworcu PKP (wejście główne). Powrót ok. 17.00. Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce.

Swój udział w „ak.wycieczce” należy wcześniej zgłosić pod numerem telefonu 509 231 943 lub wysyłając e-mail: ak.wycieczka@o2.pl. Formularz zgłoszeniowy do pobrania na: ak.radom.pl.