Uwaga! Barszcz Sosnowskiego w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.07.2015 09:21

Mimo że Straż Miejska i pracownicy Zakładu Usług Komunalnych usuwają krzaki barszczu Sosnowskiego, wciąż można je spotkać w Radomiu i okolicy.

Kwiatostany barszczu Sosnowskiego dochodzą do 50 cm Kwiatostany barszczu Sosnowskiego dochodzą do 50 cm
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Kilkanaście krzaków tej groźnej rośliny wyrosło na radomskich Wośnikach. Strażnicy miejscy usuwali je na Jeżowej Woli i Wacynie. Internauci informują, że barszcz Sosnowskiego rośnie przy drodze na cmentarz w Pelagowie, a nawet w niedaleko centrum miasta, na łąkach za osiedlem Etiuda przy ul. Zbrowskiego.

My, otrzymawszy informację od jednej ze służb miejskich, napotkaliśmy tę roślinę na ścieżce między ul. Starokrakowską a osiedlem Południe (ul. Kosynierów).

W krajach byłego Związku Sowieckiego barszcz Sosnowskiego bywa nazywany "zemstą Stalina", a to dlatego, że został sprowadzony na europejskie tereny ZSRR z Kaukazu krótko przed jego śmiercią.

Roślina osiąga nawet 4 m wysokości   Roślina osiąga nawet 4 m wysokości
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Barszcz Sosnowskiego został odkryty w 1944 r. Jego nazwa wiąże się z Dmitrijem Iwanowiczem Sosnowskim, rosyjskim botanikiem, badaczem flory Kaukazu. W 1970 r. roślinę opisała radziecka botanik Ida Panowna Mandenowa. Początkowo, od lat 50. do 70. XX wieku, barszcz wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Jednakże, z powodu zagrożenia dla zdrowia, uprawy zarzucono. Ale roślina, niezwykle inwazyjna, bardzo szybko zaczęła się rozprzestrzeniać spontanicznie, przyczyniając się do ginięcia gatunków miejscowych.

Obecnie można go spotkać na całym terytorium Polski. Wobec zagrożenia, w 2013 r. została sporządzona mapa jego występowania (TUTAJ). Barszcz Sosnowskiego osiąga nawet kilka metrów wysokości, a jego kwiatostany dochodzą do 50 cm. Nie wolno go dotykać, nie należy się także do niego zbliżać, szczególnie w upalne i wilgotne dni. Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych związki chemiczne stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, szczególnie ultrafioletowego, sok i wydzieliny powodują oparzenia  II i III stopnia. Objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ osobista wrażliwość poszczególnych osób. W ciągu doby pojawia się zaczerwienienie skóry i pęcherze z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją, a taki stan może się utrzymywać przez kilka miesięcy. Miejsca te zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Ponadto badania potwierdzają, że oparzenia mogą mieć działanie wywołujące chorobę nowotworową oraz mogą powodować zmiany w rozwoju płodu.

Barszcz Sosnowskiego (łac. Heracléum sosnówskyi) to roślina zielna należąca do rodziny selerowatych   Barszcz Sosnowskiego (łac. Heracléum sosnówskyi) to roślina zielna należąca do rodziny selerowatych
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość