Ponad 7 tys. na Apelu Młodych w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 20.09.2015 13:47

Apel Młodych odbywał się pod hasłem "Światowe Dni Młodzieży - wkręć się". Radomski rynek i przyległe ulice wypełnili młodzi z diecezji i z zagranicy.

Włosi zrobili sobie sefie z uczestnikami Apelu Włosi zrobili sobie sefie z uczestnikami Apelu
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Apel Młodych odbywał się pod hasłem "Światowe Dni Młodzieży - wkręć się". Stąd wciąż przewijały się elementy nawiązujące do przygotowań do przyszłorocznego spotkania, najpierw w diecezji radomskiej, a potem w Krakowie.

Wyjątkowymi gośćmi byli Włosi i Węgrzy oraz dwie Białorusinki, którzy już wybrali Radom na miejsce, gdzie przyjadą w przyszłym roku, a teraz stawili się na Apelu Młodych, by zobaczyć z bliska miejsce, gdzie spędzą dni poprzedzające krakowskie spotkanie z papieżem Franciszkiem.

- Przyjechaliśmy z Ligurii w północnej Italii. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem entuzjazmu młodych podczas tego spotkania. Cieszy nas, że weźmiemy udział w Światowych Dniach Młodzieży. Dziękujemy  bp. Henrykowi Tomasikowi, ks. Mariuszowi  Wilkowi, ks. Markowi Adamczykowi za przyjęcie nas już teraz - cieszyli się Włosi. - Przyjechaliśmy z południowych Węgier, z okolic Szegedu, o którym teraz tak dużo mówi się w mediach. Łączą nas wspólne korzenie. W przyszłym roku przyjedziemy tutaj niejako wracając do domu, bo teraz mogliśmy się poznać. Módlcie się za nas, a my będziemy modlili się za was - mówili młodzi Węgrzy.

Spotkanie rozpoczęło się od narady wolontariuszy ŚDM, która odbyła się na dziedzińcu kurii biskupiej oraz od spotkania z o. Leonem Knabitem w kościele farnym. Potem, już na rynku rozpoczął się koncert "Nieziemskie granie". Radosną zabawę łączono z rozmowami z gośćmi. Wśród nich byli samorządowcy z Kozieniec, Przysuchy i Szydłowca, którzy już zadeklarowali przyjęcie w przyszłym roku młodych z wielu miejsc świata. - Już zadeklarowali się, że przyjadą do nas młodzi z Argentyny, Brazylii, Kuby, Południowej Afryki, Namibii, Zambii, Konga, Kamerunu, Białorusi, Rosji, Ukrainy i Czech - wyliczał ze sceny bp Tomasik i pytał: - Przyjmiemy ich? - Taaak! - brzmiała odpowiedź młodego tłumu. Uczestników Apelu odwiedził także Radosław Witkowski, prezydent miasta. - Radom jest wasz - powiedział.

- Cieszę, że tu jestem. Tu jest fantastyczna atmosfera. Przyjechałem spotkać się z ludźmi i przede wszystkim z Bogiem. Jest nas prawie 100 osób z Opoczna. Zabrał nas ks. Łukasz Białas, a ja sam o Apelu dowiedziałem się z Facebooka - mówi, nie kryjąc radości Jakub Rupniewksi, gimnazjalista.

Zabawę, ale też i modlitwę, animowali najpierw młodzi z Ruchu Światło-Życie, a potem Olga Nawara i Kamil Milczarek. Jak co roku fantastycznie zabrzmieli Młodzi z Winkiem, zespół pod batutą ks. Bartłomieja Winka. Wystąpili z nimi gościnnie Agnieszka i Piotr Cudzichowie. Koncertowali i ewangelizowali Bęsiu i Dj Yonas (RYMcerze), a także Full Power Spirit z Olgą Szomańską.

Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził bp Piotr Turzyński.