Taki dzień zdarza się raz

Krystyna Piotrowska

publikacja 30.09.2015 17:27

- Nasza historia to ludzie, wspaniałe osiągnięcia. To też kultura przesiąknięta Ewangelią, bardzo widoczna w twórczości Henryka Sienkiewicza - powiedział w homilii bp Henryk Tomasik.

Sztandar poświęcił bp Henryk Tomasik Sztandar poświęcił bp Henryk Tomasik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

To święto szkoły rozpoczęło się Mszą św., której w parafialnym kościele przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz wygłosił homilie i poświęcił sztandar szkoły.

- Sztandar zawsze symbolizuje duchową wspólnotę, jest znakiem jedności. Sztandar dla żołnierzy, dla rycerzy był czymś niezwykle ważnym. Oddawali życie, aby go ocalić. To jest znak naszej jedności. Każdy sztandar przypomina najważniejszy sztandar - krzyż, znak Pana Jezusa, symbol jedności wszystkich wierzących. Sztandar przypomina nam to pragnienie Pana Jezusa, że będziemy zjednoczeni. Na naszych sztandarach wypisane są rzeczy dla nas najważniejsze: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jeśli Pan Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wszystko będzie na swoim - na właściwym miejscu - mówił ordynariusz.

Po Eucharystii wszyscy na niej zgromadzeni przeszli do budynku szkoły. Obecnych na miejscu przywitała dyrektor placówki Elżbieta Łoboda.

- Dzisiejszy dzień jest szczególny w życiu szkoły i zdarza się tylko raz. To dzień nadania imienia Henryka Sienkiewicza i przekazania sztandaru - mówiła pani dyrektor, a uzasadniając wybór patrona szkoły, powiedziała: - 20 listopada 2014 roku zgodnie z przewidzianymi procedurami i harmonogramem działań, po uwzględnieniu wszystkich podmiotów szkoły, zdecydowaną większość głosów uzyskał Henryk Sienkiewicz - postać, która dzięki swej twórczości wielkimi literami zapisała się dla Polski.

Jak mówiła dyr. Łoboda, twórczość Sienkiewicza to hymn ku czci naszej ojczyzny, krzepienie serc naszych rodaków w trudnych dla ojczyzny chwilach. - W twórczości H. Sienkiewicza spotykamy się z ponadczasowymi wartościami, które są i pozostaną bliskie każdemu Polakowi - miłość do Boga i ojczyzny, honor, obowiązek, solidarność, rodzina - przypominała.

Na część oficjalną tego wydarzenia złożyło się odczytanie aktu nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza i prawa posiadania sztandaru. Ten później został uroczyście przekazany uczniom. Po złożeniu przez przedstawicieli uczniów ślubowania odśpiewano szkolny hymn. Fundatorzy sztandaru symbolicznie wbili gwoździe w jego drzewce.

Spotkanie zakończyło się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów, a wyreżyserowaną przez Bożenę Zbrożynę, nauczycielkę historii.

Edukacja w Bierwcach

Na początku XX wieku dzieci wiejskie uczyły się we dworze Przyłęckich. Edukacja odbywała się tylko przez okresie zimowym. Według relacji mieszkańców wsi przed wojną istniała czteroklasowa szkoła, a mieściła się w prywatnym mieszkaniu.

W czasie wojny nauczanie również odbywało się w prywatnym mieszkaniu. Po wojnie nauka w szkole w Bierwcach rozpoczęła się 1 września 1946 r. Zajęcia zorganizowano w dworze Przyłęckich.

1 września 1954 r. obowiązki kierownika szkoły objął Pan Sitko i od tego momentu spisywał kronikę, która jest świadectwem tamtych lat. Informacje o każdym roku szkolnym zawierają dane o nauczycielach pracujących w poszczególnych latach, uczniach, przeprowadzonych remontach, zakupionych pomocach dydaktycznych. Od 1954 r. prowadzone były prace remontowe budynku.

W roku szkolnym 1959/60 rozpoczęła działalność Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Kilka lat później budynek otynkowano i dobudowano do niego 2 ganki, poprawiono podłogi. Okres reformy oświaty szkoła stała się IV klasową placówką filialną PSP w Wierzchowinach. Dzięki staraniom kolejnego dyrektora oraz zaangażowaniu Komitetu Rodzicielskiego szkoła w Bierwcach znów stała się samodzielną ośmioklasową placówką. W czasie I kadencji Joanny Mazur przeprowadzony został konieczny remont sali gimnastycznej, kilku sal lekcyjnych i zbudowano łazienki wewnątrz budynku. Został też ogrodzony plac szkolny i urządzone zostało „Muzeum pod strzechą”.

Kolejne lata pracy pani dyrektor, to stała troska o poprawę warunków nauki i pracy. Dzięki zaangażowaniu władz gminy, wójta Wojciecha Walczaka oraz radnej wsi Bierwce Ewy Ofiary podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2010r. W czerwcu 2011 r. podworski budynek, w którym mieściła się szkoła został rozebrany. 10 października 2011r. rozpoczęły się zajęcia w nowej, wspaniałej szkole. 1 września 2014 r. funkcję dyrektora szkoły objęła pani Elżbieta Łoboda.