Nie trzy razy "z", ale pięć razy "p"

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 20.10.2015 22:29

- Stara studencka zasada głosi: trzy razy "z" - zakuć, zaliczyć zapomnieć. Dziś proponujemy nową formułę pięć razy "p": porządne przygotowanie przeciwdziała późniejszym porażkom - mówił ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Klerycy WSD w Radomiu są studentami Wydziału Teologicznego KUL Jana Pawła II w Lublinie Klerycy WSD w Radomiu są studentami Wydziału Teologicznego KUL Jana Pawła II w Lublinie
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W radomskim Wyższym Seminarium Duchownym po raz 24. odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego. Najpierw celebrowano Mszę św. w seminaryjnej kaplicy. Tutaj Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Wpatrujemy się w Chrystusa Arcykapłana, który chce, aby Jego uczniowie poszli Jego drogą. To droga ofiary, która jest zaproszeniem do dania czegoś z siebie. Takie jest kapłaństwo i tego od dzisiejszych prezbiterów oczekuje Kościół - mówił bp Tomasik.

Po Mszy św. druga część inauguracji odbyła się w auli im. Jana Pawła II. Tutaj szczególnie witani byli najmłodsi studenci. - Za chwilę, składając przysięgę, staniecie się społecznością KUL, która liczy 14 tys. studentów. W tym gronie 1710 osób to ci, którzy studiują na Wydziale Teologicznym. Ostatnia dziesiątka z tej liczby to wy, radomscy alumni. Miejcie świadomość i bądźcie dumni, bo ten wydział w przeszłości tworzyli słudzy Boży ks. Franciszek Blachnicki i ks. Wincenty Granat - mówił ks. Marek Chmielewski, prof. KUL, prodziekan Wydziału Teologicznego lubelskiej uczelni.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili reprezentanci szeregu radomskich uczelni - Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska, Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej, Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy. Obecni byli delegaci seminariów duchownych z Częstochowy, Sandomierza i Kielc. Wykład inauguracyjny wygłosił filozof ks. dr Wojciech Wojtyła.

Radomskie seminarium tworzy obecnie niemal 70 alumnów. W tym roku studia i formację kapłańską rozpoczęło 10 kleryków:

- Tomasz Barański, parafia Szewna,

- Bartosz Fijałkowski, parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach,

- Kamil Gałęziowski, parafia Niekłań,

- Wiktor Glegoła, parafia Mazowszany,

- Dominik Idziak, parafia Jasieniec Iłżecki,

- Kamil Mularski, parafia Kuczki,

- Kacper Piotrowski-Stajniak, parafia pw. Chrystusa Nauczyciela w Radomiu,

- Michał Słowiński, parafia pw. Chrystusa Króla w Radomiu,

- Krystian Wieteska, parafia Stromiec,

- Krzysztof Wiśniewski, alumn kongregacji księży filipinów, pochodzący z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Radomiu.

Życie seminaryjnej społeczności każdego roku przynosi szereg zmian personalnych. Pracę na stanowisku ojca duchownego zakończył ks. Zenon Sala. Ten były misjonarz z Afryki rozpoczął pracę duszpasterską we Francji pod Wersalem. Inne nowe nominacje w radomskim seminarium to: nominacja na prefekta dla psychologa ks. Konrada Wójcika, nominacja dla ks. Andrzeja Zarzyckiego na wykładowcę śpiewu i muzyki kościelnej, nominacja na wykładowcę filozofii dla ks. dr. Wojciecha Wojtyły i nominacja dla Joanna Łęckiej na lektora języka angielskiego.