Weszła na stałe w życie szkoły

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 24.11.2015 20:23

"Cecylianka", festiwal Piosenki Religijnej Młodzieży Szkolnej "Cantate Domino" (śpiewajcie Panu) miał w tym roku piątą odsłonę. Z tej racji wszyscy postanowili zaśpiewać nie - jak było do tej pory - w szkole, czyli w Publicznym Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach, ale w parafialnym kościele.

Pobożność nie musi być smutna, może być radosna i taneczna. Pokazywała to występująca młodzież Pobożność nie musi być smutna, może być radosna i taneczna. Pokazywała to występująca młodzież
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

- Mimo że to dom Boży, jest głośno, a przy tym sporo zamieszania. Ale nie szkodzi, bo jest przy tym dużo radości i religijnego śpiewu, który zawsze jest modlitwą. No i w świątyni jest wiele młodzieży, którą czasem niełatwo ściągnąć do kościoła. A więc się opłaci - uśmiecha się ks. kan. Artur Hejda, proboszcz parafii w Białobrzegach. Duszpasterza nie martwią też wydatki, a ufundował 300 obiadów, nie licząc innych kosztów przy realizacji takiego przedsięwzięcia. Martwi się raczej tym, że jeśli nie wszyscy zostaną do końca, będzie musiał przez wiele dni jeść ze swymi wikariuszami to, czego nie zjedzą festiwalowi goście. - Teraz, po przeglądzie zespołów i solistów, zapraszam na słodki poczęstunek. Potem będzie koncert zaproszonych gości, na czele z kleryckim zespołem Jak najbardziej, a na koniec obiad. Wszystkich bardzo zapraszam - mówi.

Pomysł festiwalu, zwanego najczęściej "Cecylianką ", zrodził się w Publicznym Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach z inicjatywy Krzysztofa Wójcika, ówczesnego dyrektora, oraz katechetki s. Beaty Kępki. Ideę kontynuował Robert Wiśniewski, jego następca, z pomocą katechetki s. Marii Bardziak i nauczycielki muzyki Agnieszki Gardynik. "Cecylianka" weszła na stałe w życie szkoły. Tradycję podtrzymuje Anna Gutkiewicz, obecna dyrektor. - To był pierwszy festiwal, który przygotowywałam jako dyrektor gimnazjum. Było sporo pracy, ale myślę, że nie tylko się opłaciło, ale też wszystko wyszło dobrze - cieszy się pani dyrektor.

Na festiwal zaproszono wielu znamienitych gości, przedstawicieli władz miasta i powiatu, reprezentantów radomskiego Kuratorium Oświaty, dyrektorów placówek szkolnych i oświatowych z terenu powiatu białobrzeskiego, ludzi zasłużonych dla kultury oraz duchownych. Ale prawdziwymi bohaterami byli sami wykonawcy, a zaprezentowali się młodzi z: Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach, Mateusz Kwiatkowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Białobrzegach, Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach, Martyna Czachurska z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Adamowie, chór szkolny ze Szkoły Podstawowej im. KEN w Białobrzegach, z Zespołu Placówek Oświatowych w Przybyszewie, Julia Kamińska z Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej, schola „Oddani Bogu” działająca przy parafii w Przybyszewie, Oskar Pośnik ze Szkoły Podstawowej im. KEN w Białobrzegach, Niepubliczne Gimnazjum „Siódemka” w Białobrzegach, harcerze, schola parafii w Białobrzegach, Zespół Międzyszkolny „Victoria” i klerycki zespół „Jak najbardziej”.

To był przegląd. Nie było wygranych i przegranych. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody za udział w festiwalu.