Budują chrześcijańskie środowisko

Krystyna Piotrowska

publikacja 06.12.2015 17:18

Z okazji jubileuszu 35-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej i 30-lecia nadania Klubowi imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w radomskiej katedrze sprawowana była Msza św.

Po Mszy św. członkowie KIK modlili się przed katedrą pod pomnikiem patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego Po Mszy św. członkowie KIK modlili się przed katedrą pod pomnikiem patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W czasie Eucharystii, której przewodniczył bp Henryk Tomasik modlono się o Boże błogosławieństwo dla wspólnoty Klubu, polecając miłosierdziu Bożemu zmarłych członków tej wspólnoty, szczególnie bp. Edwarda Materskiego, honorowego członka Klubu, i pierwszego kapelana ks. inf. Jerzego Banaśkiewicza.

W czasie Mszy św. w świątyni obecny był sztandar radomskiego KIK.

- Dziękujemy za wszystkie stowarzyszenia, które uczestniczą w szerzeniu Ewangelii. W szczególny sposób dziękujemy za nasz radomski Klub Inteligencji Katolickiej, który włączył się w to szerzenie wiary - mówił w homilii ordynariusz.

Biskup przypomniał, że KIK były czymś wyjątkowym w polskiej rzeczywistości. W okresie międzywojennym istniały różne organizacje, stowarzyszenia, wspólnoty, które miały na celu szerzenie Ewangelii i budowanie środowiska chrześcijańskiego. Później wszystko się zmieniło. Dopiero po wydarzeniach 1956 roku mogło powstać pierwsze, zorganizowane stowarzyszenie, które wyraźnie mówiło o swojej przynależności do Kościoła Katolickiego.

- Po roku 1980 powstawały KIK w wielu środowiskach. Odżyła idea zaangażowania ludzi świeckich w życie społeczne w duchu wiary. Dziękujemy za nasz radomski KIK, za jego patriarchów i wszystkich członków. Za tę troskę, aby lepiej poznać Chrystusa, wyznać, kontemplować, dawać o Nim świadectwo - dodał bp. Tomasik.

Po Eucharystii członkowie Klubu z kapelanem ks. inf. Edwardem Poniewierskim i zaproszonymi gośćmi zatrzymali się przed pomnikiem Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Po modlitwie przed pomnikiem złożono kwiaty. Dalsza część uroczystości miała miejsce w domu parafialnym radomskiej katedry, w sali, w której odbywają się cotygodniowe spotkania KIK. Tu na gości czekał pyszny tort urodzinowy, cisto, kawa i herbata.

Przybyłych powitał Jan Rejczak, prezes radomskiego KIK, członek komitetu założycielskiego Klubu. Przypomniał też, jak Klub powstawał w Radomiu.

- Do tego by być stowarzyszeniem zarejestrowanym przygotowywaliśmy się przez wiele lat. Były podejmowane próby założenia Klubu. Pierwsze działania podejmowaliśmy w połowie lat siedemdziesiątych. Dopiero, kiedy powiał ten „wiatr” od wybrzeża i postała „Solidarność”, udało się nam Klub zarejestrować. W naszym Klubie odbyło się przynajmniej 1500 spotkań, z przerwami na czas wakacji. Spotykamy się, aby się formować, aby podejmować różne działania. Członków było kilkuset, może 300, bo też tyle mamy deklaracji - mówił prezes.

Z okazji rocznic KIK wydał broszurkę. Jest w niej m.in. reprint biuletynu, który zawiera kompendium wiedzy o pierwszych miesiącach pracy Klubu, jest też skład komitetu założycielskiego i pismo skierowane do wojewody radomskiego z prośba o rejestrację radomskiego klubu. - To pismo wojewoda skierował do odpowiednich dyrektorów wydziałów, ale też skierował do służb bezpieczeństwa. W teczce z IPN-u dotyczącej mojej osoby, znalazł się oryginał tego dokumentu - wspominał J. Rejczak Jan Rejczak pokazuje okolicznościowy biuletyn ks. Krzysztofowi Ćwiekowi, proboszczowi radomskiej katedry   Jan Rejczak pokazuje okolicznościowy biuletyn ks. Krzysztofowi Ćwiekowi, proboszczowi radomskiej katedry
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
.

Po części oficjalnej przy kawie i herbacie był czas na wspomnienia i rozmowy. Sprzyjał im pokaz slajdów dokumentujących 35 lat działalności radomskiego KIK.

Klub powstał w oparciu o grupy absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego, skupionych wokół ks. inf. Jerzego Banaśkiewicza. Pierwszym prezesem Klubu był Jan Kurbiel, znany nauczyciel matematyki w radomskich szkołach średnich. Kolejnym prezesem był mec. Marian Grajewski. Obaj panowie już nie żyją. Od wielu lat funkcję prezesa pełni Jan Rejczak.

Cele Klubu są realizowane przez stworzenie możliwości pracy intelektualnej i wychowawczej za pomocą organizowania: zebrań otwartych, odczytów, zebrań dyskusyjnych, imprez artystycznych, publikacji i wydawnictw, pomocy charytatywnej oraz współpracy z innymi organizacjami religijnymi i społecznymi.

Członkowie radomskiego KIK-u byli inicjatorami powołania Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej, który wyłonił pierwszych posłów i senatorów RP. Wielu członków Klubu objęło po wyborach funkcje społeczne i polityczne w administracji rządowej i samorządowej.
W okresie dotychczasowej działalności Klub wystosował wiele apeli i zajmował stanowiska w ważnych sprawach społecznych. Program klubowych spotkań wywieszany jest w gablocie przy ul. Sienkiewicza 13, na domu parafialnym radomskiej katedry, oraz na tablicach ogłoszeniowych radomskich kościołów. Spotkania odbywają się w środy o 18.15 (poza okresem wakacyjnym) w budynku przy ul. Sienkiewicza 13 (wejście od podwórka). Wstęp wolny.