Nabrali sił do dalszych działań

Krystyna Piotrowska

publikacja 13.12.2015 16:43

Wolontariusze ŚDM mają już za sobą rozliczne spotkania sekcyjne i Apele Młodych w poszczególnych Centrach Przygotowań do ŚDM. Teraz skorzystali z wyjątkowego zaproszenia.

W Pierwszym Diecezjalnym Dniu Skupienia dla Wolontariuszy ŚDM udział wzięło ponad 50 młodych ludzi W Pierwszym Diecezjalnym Dniu Skupienia dla Wolontariuszy ŚDM udział wzięło ponad 50 młodych ludzi
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Wolontariusze spotkali się w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu przy ul. Górniczej 2, aby wspólnie przeżywać pierwszy Diecezjalny Dzień Skupienia dla Wolontariuszy ŚDM. Do Duszpasterstwa Akademickiego zaprosiła ich Sekcja Modlitewna. Spotkanie było okazją do tego, aby się lepiej poznać i umocnić wiarę. Z zaproszenia skorzystało ponad 50 wolontariuszy.

- Cieszymy się każdym wolontariuszem, który do nas przyszedł. Wychodzimy im naprzeciw, chcemy, żeby w ferworze przygotowań i akcyjności nie zgubili tego co ważne, żeby sami też się duchowo przygotowali do ŚDM - powiedziała Otylia Brendel koordynator Sekcji Medialnej ŚDM.

Jak mówili wolontariusze, od tego spotkania oczekiwali „naładowania akumulatorów” przed ŚDM, żeby mieli siłę pomagać. I jak zapewniali do domów wrócili z nowymi siłami do dalszych działań.

- Zgodnie ze Słowem, które nas prowadziło, cel naszego spotkania to doświadczenie, że Jezus jest blisko. My nie działamy przy ŚDM dla tych rzeczy zewnętrznych - bo może tak wypada. Zawsze to musi wypływać z doświadczenia, i tego, że dzielimy się radością, i przygotowujemy te ŚDM po to, żeby inni też mogli cieszyć się z tego spotkania z Chrystusem, żeby mogli się z Nim spotkać - mówił dk. Damian Żabicki, koordynator diecezjalnej Sekcji Modlitewnej ŚDM.

Spotkanie z jedną z grup prowadzi dk. Damian Żabicki   Spotkanie z jedną z grup prowadzi dk. Damian Żabicki
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Dzień skupienia rozpoczął się konferencją. Później był czas na osobistą modlitwę i spowiedź. W samo południe wolontariusze uczestniczyli w Mszy św. Po poczęstunku rozeszli się do swoich domów z przesłaniem „Idźcie, róbcie raban”.

- Oprócz wszystkich zadań, które podejmujemy w postaci różnego rodzaju akcji, ciągle musimy mieć w pamięci to, że to musi być przede wszystkim przygotowanie duchowe. Nie tylko w ramach programu, który został przygotowany, ale w ramach osobistego zaangażowania modlitewnego w to całe dzieło. Potrzeba modlitwy i dla nas i dla tych, którzy do nas przyjadą. Modlitwą musimy otoczyć też papieża Franciszka, który nas niedługo odwiedzi – powiedział ks. Mariusz Wilk, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM w Krakowie.

Jak wyjaśnił ks. Wilk, dobre uformowanie młodych ludzi polega na tym, że zdają sobie sprawę z tego, jakie jest ich powołanie i zadanie życiowe.

 - Jeżeli ktoś zgłasza swój akces do pomocy - czy to wolontariat ŚDM, czy Szlachetna Paczka, czy jakikolwiek inny wolontariat - to znaczy, że ktoś chce się podzielić swoim sercem. Rozumie, że jego serce ma pokłady dobra, którymi należy się dzielić. Taka formacja powinna być formacją stałą. To jest kolejna okazja do tego, żeby zrozumieć siebie, dzielić się sobą i robić coś dobrego ze swoim życiem - mówił.

W diecezji do wolontariatu ŚDM zgłosiło się ponad 900 młodych ludzi.