Miłosierdzie a rok pracy całego Radomia

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 13.12.2015 23:59

Niemiłosierny sługa nie chciał darować dłużnikowi 100 denarów, gdy sam winien był 10 tys. talentów. Jaka to dysproporcja?

Bramę Miłosierdzia w radomskiej katedrze otworzył bp Henryk Tomasik Bramę Miłosierdzia w radomskiej katedrze otworzył bp Henryk Tomasik
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Ta znana ewangeliczna przypowieść stała się dla bp. Henryka Tomasika podstawą zobrazowania, czym jest Boże miłosierdzie. Ordynariusz w radomskiej katedrze otworzył i jako pierwszy przeszedł przez jubileuszową bramę Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, ogłoszonego i zapoczątkowanego w miniony wtorek przez papieża Franciszka. - Owe 10 tys. talentów to, po przeliczeniu, kwota, jaką należałby wypłacić za rok pracy wszystkim radomianom, miastu liczącemu ponad 230 tys. mieszkańców, a 100 denarów stanowi tyleż dniówek jednego pracownika. Panu Bogu dziękujemy za Jego dar niewysłowionego miłosierdzia. A Rok Miłosierdzia, który dziś otwieramy na poziomie diecezji, zawierzamy Najświętszej Maryi Pannie. Ona najpełniej zna tajemnice Bożego miłosierdzia. Ona szczególnie i wyjątkowo doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie okupiła swój udział w objawieniu miłosierdzia ofiarą serca - mówił bp Tomasik.

Otwarcie jubileuszowej bramy w radomskiej katedrze zostało złączone z rozpoczęciem w diecezji czasu jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Stąd na celebrację w katedrze zostali zaproszeni dziekani wszystkich dekanatów z delegacjami wiernych. Ci otrzymali jubileuszowe świece, które będą zapalane w stolicach dekanatów w wyjątkowych okolicznościach. - Prawie nie pamiętam uroczystości 1000-lecia chrztu Polski, bo wówczas byłem małym chłopcem, ale mam w świadomości jakąś podniosłość tamtego czasu. Tym bardziej się cieszę, że dziś mogłem odebrać świecę jubileuszu 1050-lecia i zawiozę ją do parafii - mówi pan Henryk.

Kończąc celebrację, bp Tomasik wskazał na dwie zewnętrzne inicjatywy, które w Roku Miłosierdzia będą miały swe znaczenie duchowe. - Dziś na poziomie diecezji zainaugurowaliśmy Jubileusz Roku Miłosierdzia. Podczas obchodów możemy uzyskiwać odpust zupełny, a warunki i miejsca jego uzyskania prezentuje stosowny dekret. Dobrze się stało, że obchodom jubileuszu będą towarzyszyć dwa ważne zewnętrzne znaki. Pierwszym jest możliwość codziennej spowiedzi w radomskiej katedrze: od 9.00 do 12.00 i od 14.30 do 17.00. Dyżury w konfesjonale podjęli księża z seminarium, kurii, sądu biskupiego i innych instytucji diecezjalnych. A drugi znak to całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu w sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej - ogłaszał ordynariusz.