Wspólnota wokół wyjątkowej tajemnicy

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.01.2016 20:00

W diecezji w 50 parafiach jest ich 130. W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu na dorocznym opłatku spotkali się nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

Noworoczne spotkanie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej rozpoczęła Msza św. w seminaryjnej kaplicy Noworoczne spotkanie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej rozpoczęła Msza św. w seminaryjnej kaplicy
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

- Chcemy modlić się za siebie nawzajem i za ludzi, przed którymi stajecie, dając im Pana Jezusa czy to w kościołach, czy w domach chorych, do których chodzicie. Chcemy umacniać wspólnotę nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w naszej diecezji, gromadząc się wokół pasterza diecezji. Chcemy polecać Bogu bp. Henryka Tomasika, który w styczniu przeżywa swe urodziny, rocznicę chrztu i rocznicę święceń biskupich - mówił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Tomasz Herc, diecezjalny duszpasterz i opiekun szafarzy.

- Stajemy w postawie dziękczynienia za dar narodzenia Pana Jezusa, które jest znakiem Bożego miłosierdzia. Prosimy Pana Boga o to, byśmy mogli być narzędziami w Jego ręku i byśmy budowali wspólnotę zgromadzoną wokół tajemnicy Eucharystii - powiedział bp Tomasik.

W tej chwili w diecezji radomskiej posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej pełni 130 osób w 50 parafiach. - Nadzwyczajnych szafarzy ustanawiamy tam, gdzie taką potrzebę zgłaszają proboszczowie. Kandydat musi spełnić określone przepisami warunki i odbyć kurs. Najbliższy rozpocznie się jesienią tego roku, a po jego zakończeniu uroczystość ustanowienia i posłania nadzwyczajnych szafarzy odbędzie się w 2017 r. - wyjaśnia ks. Herc. - Czymś niezwykłym w tej posłudze, obok samego faktu udzielania Komunii Świętej, są spotkania i modlitwa z chorymi w domach. Przynosimy im Pana Jezusa w niedziele, w dni, kiedy kapłani są w kościołach, sprawują Msze Święte i nie mają możliwości odwiedzania parafian. Podczas takiego spotkania i modlitwy nie brakuje głębokich wzruszeń - mówi jeden z szafarzy.

Nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej ustanawia się tam, gdzie brakuje odpowiedniej liczby szafarzy zwyczajnych. Ta posługa znana jest w Kościele już w II w. W Polsce funkcję nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej wprowadzono uchwałą 240. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski w maju 1990 r. Tam zostało postanowione, że takim szafarzem może być mężczyzna w wieku od 35 do 65 lat. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie i znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła Mszy Świętej i Eucharystii. Rok później „Instrukcja w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej” precyzowała, że nadzwyczajny szafarz w czasie Mszy Świętej ubrany jest w albę z cingulum (pasek), a zanosząc Komunię do domu osoby starszej, chorej lub do szpitala, ubrany jest w odświętny strój świecki. W 2006 r. „Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej” postanawiają, że ordynariusz może wyznaczyć na szafarzy nie tylko mężczyzn, ale też siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego. Obniżono też dolną granicę wieku do 25 lat.