Tu marzyli o wolnej Polsce

Krystyna Piotrowska

publikacja 19.01.2016 12:14

W tym roku przypada 35. rocznica rejestracji NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Z tej okazji w radomskiej farze sprawowana była Msza św. w intencji rolników i ich rodzin z prośbą o Boże błogosławieństwo.

 Relikwie niósł do ołtarza Tomasz Świtka, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemi Radomskiej, a krzyż - Marian Byzdra, były hutnik Relikwie niósł do ołtarza Tomasz Świtka, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemi Radomskiej, a krzyż - Marian Byzdra, były hutnik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Podczas Eucharystii obecne były poczty sztandarowe oraz peregrynujący po diecezji obraz Matki Bożej Częstochowskiej Solidarnościowej, relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz miniatura krzyża nowohuckiego. Relikwie niósł do ołtarza Tomasz Świtka, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemi Radomskiej, a krzyż - Marian Byzdra, były hutnik. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Mirosław Bandos, kapelan szpitala. Homilię wygłosił ks. Mirosław Nowak, proboszcz farnej świątyni. Po Mszy św. głos zabrał Tomasz Świtka. Na ręce proboszcza złożył podziękowanie za sprawowaną Eucharystię i za życzliwość, jaką przez 35 lat parafia otaczała tę organizację.

- Rolnicy obrali sobie farną parafię za matkę. Tutaj się spotykali przed 35 laty, tu rodził się wolny ruch chłopski solidarnościowy i rolniczy. To tutaj można było marzyć o wolnej Polsce. Dzisiaj, w 35. rocznicę, peregrynuje po naszej diecezji obraz Matki Bożej Częstochowskiej Solidarnościowej. Peregrynują krzyż nowohucki i relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jakże nam te symbole są bliskie! - mówił przewodniczący. Przypomniał też, że choć wydaje się, iż mamy wolną, demokratyczną Polskę, to musimy pamiętać, że w ubiegłym roku rolnicy długo walczyli o obronę przed sprzedażą naszej polskiej ziemi. - Zmieniły się zadania „Solidarności”, ale wciąż jest ona potrzebna. Dziękuję za troskę i opiekę nad nami przez te 35 lat - podsumował T. Świtka.

Wśród przyniesionych do świątyni sztandarów był ten, znaleziony na strychu kościoła w Lipsku, a poświęcony w czerwcu 1939 roku. To sztandar Stowarzyszenia Mężów. - Taką nazwę nosiła Akcja Katolicka. Ten sztandar został pierwszy raz zaprezentowany po wojnie 13 grudnia 2015 r. w Pionkach, wspólnie z naszym Sztandarem Mężów, który jest w Pionkach, ale który funkcjonuje już od dawna i bywa na uroczystościach z okazji przybycia obrazu Matki Bożej. Ten obraz mamy tu przez cały rok - powiedział Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Radomskiej.

Po Eucharystii członkowie „Solidarności” i ich goście spotkali się w siedzibie ZR NSZZ „Solidarność” Ziemi Radomskiej przy ul. Traugutta 52. Tam odbyło się spotkanie okolicznościowe.