Światło ma moc

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 30.01.2016 15:23

Radomski skansen zaprasza na święto Matki Bożej Gromnicznej. Będzie Msza św. w zabytkowym kościele, a po niej tradycyjne obrzędy.

Ważnym momentem święta jest zapalanie ognia pod kominem od płomienia gromnicy Ważnym momentem święta jest zapalanie ognia pod kominem od płomienia gromnicy
Na obchód Matki Bożej Gromnicznej zapraszają pracownicy Muzeum Wsi Radomskiej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Święto Matki Bożej Gromnicznej w kalendarzu liturgicznym Kościoła nosi nazwę Ofiarowania Pańskiego. W Kościele znane jest już w IV w., a obchodzono je wtedy w Jerozolimie. Jego obchód przypada 40 dni po Bożym Narodzeniu i jest wspomnieniem przyniesienia Pana Jezusa do jerozolimskiej świątyni, by Go ofiarować Bogu.

Od IX w. wierni przynoszą na nabożeństwo świece, bo Chrystus jest „Światłością świata”. Ta świeca w polskiej tradycji nosi nazwę gromnicy. – Światło świecy, tradycyjnie nazywanej gromnicą, a już jej sama nazwa przywołuje na myśl gromy burz, jest odwołaniem do wielowiekowej tradycji, gdy płomień świecy zapalanej w to święto miało zapewnić Bożą opiekę chroniącą przed nieszczęściami. Nasi przodkowie wracali tego dnia z kościołów, niosąc do domów płonące gromnice. Od ich płomienia zapalali ogień w domowych kuchniach, a wcześniej dymem z tych świec okapcali framugi domostw. Te czynności miały zapewnić dostatek i bezpieczeństwo. Z zapalona gromnicą obchodzono też zagrody, by jej światło chroniło dobytek przed wilkami – opowiada o dawnych zwyczajach Aleksandria Żytnicka, etnograf.

Dziś chętnie wracamy do dawnych zwyczajów i obrzędów, ale przy tym często brakuje nam wiedzy o tym, co niesie ich treść. – Ogień w świadomości naszych przodków miał wielką moc. Nie wolno było na przykład nigdy do niego pluć. Nie można go też było pożyczać. Ogień domowego ogniska miał moc, bo w nim tkwiła moc i boska tajemnica. Była w nim moc pozwalająca na przejście z doczesnego świata do wieczności. Stąd umierającym wkładano w ręce gromnicę, bo ta poświęcona świeca i jej płomień miały ułatwiać umieranie i przejście z doczesności do wieczności – wyjaśnia A. Żytnicka.

Msza św. w Święto Matki Bożej Gromniczej sprawowana będzie w kościele św. Doroty na terenie radomskiego skansenu o 16.00. Przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. Po liturgii zespół ludowy ze Strykowic zaprasza na tradycyjny obrzęd związany z tym świętem.

Msza św. w święto Matki Bożej Gromniczej sprawowana będzie w kościele św. Doroty na terenie radomskiego skansenu o 16.00   Msza św. w święto Matki Bożej Gromniczej sprawowana będzie w kościele św. Doroty na terenie radomskiego skansenu o 16.00
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość