Szyfr św. Kazimierza złamany

Marta Deka

publikacja 05.03.2016 18:22

Drugi dzień "Kazików", czyli obchodów ku czci św. Kazimierza, patrona miasta i diecezji, rozpoczęła gra miejska. Wystartowało w niej 50 osób.

Uczestników zabawy na Miasto Kazimierzowskie odprowadził sam św. Kazimierz Uczestników zabawy na Miasto Kazimierzowskie odprowadził sam św. Kazimierz
Marta Deka /Foto Gość

Podobnie jak w latach ubiegłych jedną z części "Kazików" była gra miejska, która pod hasłem "Szyfr św. Kazimierza" odbyła się na terenie Miasta Kazimierzowskiego.

- Gra miejska to taka formuła, dzięki której całymi rodzinami możemy spędzić wolny czas na świeżym powietrzu. Można się fajnie międzypokoleniowo pobawić. Poza tym dodatkowo poznaje się Miasto Kazimierzowskie, bo trzeba było odczytać trochę tekstów z tablic, które przypominają o naszej lokalnej, miejscami wielkiej i globalnej historii. I stąd też pomysł od kilku lat, by każdej edycji Kazików towarzyszyła gra miejska, która toczy się na historycznym Mieście Kazimierzowskim, czyli tam, gdzie rezydował św. Kazimierz w XV w. To były czasy świetności dla naszego miasta - wyjaśnia Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej.

Do udziału w grze zgłosiło się 50 osób. Startowały indywidualnie i w drużynach. W gmachu Resursy Obywatelskiej otrzymały kartę gry miejskiej, którą zgodnie z instrukcją musiały wypełnić, aby odczytać hasło. Złożone było z kilkunastu słów, które odczytywano z tablic pamiątkowych umieszczonych na zabytkowych budynkach i rzeźbach Miasta Kazimierzowskiego.

Pani Elżbieta uczestniczyła w zabawie z dwójką dzieci. - Chciałam pokazać dzieciom, czym jest gra miejska, a poza tym, żeby trochę zapoznały się z historią Radomia, głównie czasów św. Kazimierza. Dla naszego miasta to był okres sukcesów - powiedziała.

Jako pierwsi hasło, które brzmiało: "U progu nowej obecnej Europy przeszłość wieków Radomia, siedziby św. Kazimierza, stanowi obiekt poszanowania chwały i pamięci pokoleń", odczytali Iwona Kowalczewska i Jakub Kowalczewski.

- Najwięcej trudności sprawiła gramatyka. Były takie zadania, że trzeba było zmienić formę niektórych słów. Współpracowaliśmy, dlatego szybko znaleźliśmy wszystkie wyrazy potrzebne do utworzenia hasła. To bardzo dobry pomysł na spędzenie popołudnia przy pięknej pogodzie - przyznali.

Drugie miejsce zajął Andrzej Kacprzak, a trzecie Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów "Sprężyści" i Łukasz Wykrota.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.

Jutro, 6 marca, ostatni dzień "Kazików". O 11.00 wystartuje IX Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia, o 15.00 będzie III Wielki Test Wiedzy o Radomiu (sala widowiskowa "Resursy"), a o 17.00 - wręczenie Nagrody św. Kazimierza i koncert Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Grandioso" (sala widowiskowa "Resursy").

Przeczytaj także: Jak tu oddawać taki klejnot?