Manipulacja cierpieniem

Krystyna Piotrowska

publikacja 05.04.2016 12:25

Z uroczystością Zwiastowania Pańskiego jest związany Dzień Świętości Życia. Ustanowił go Jan Paweł II w 1995 r. Papież Franciszek, ogłaszając Rok Miłosierdzia, wskazał, że obrona życia ludzkiego jest szczególnym aktem miłosierdzia.

Na czele marszu szli młodzi ludzie zgromadzeni w Fundacji "Pro - Prawo do życia" Na czele marszu szli młodzi ludzie zgromadzeni w Fundacji "Pro - Prawo do życia"
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Radomski Marsz dla Życia wyruszył ulicami miasta sprzed radomskiej katedry do kościoła ojców bernardynów. Baner z napisem: "Radomski Marsz dla Życia" nieśli młodzi ludzie skupieni w Fundacji "Pro - Prawo do życia".

Wśród nich była Irmina Boniecka. - Chcemy mówić o tym, że każdy człowiek, bez względu na to, czy jest chory, czy jest chciany i w jaki sposób został poczęty, czy jest zdrowy, każdy ma prawo do życia. Dlatego idziemy, żeby przypominać o tych wartościach, że dzieci są bardzo ważne w naszym społeczeństwie i powinny być chronione i otoczone modlitwą oraz chronione prawnie - powiedziała.

- Niezależnie od czasów, w jakich żyjemy, życie ma taką samą wartość. Szczególnie teraz, kiedy tak wiele dzieci ginie, gdy są podejrzenia o chorobę. To jest coś, co jest niedopuszczalne, trzeba to zmienić. Nie zgadzamy się też z tym, że największą karę za gwałt ponosi nic niewinne w tym przypadku dziecko - mówi Łukasz Gruszka z Fundacji "Pro - Prawo do życia".

- Jak najbardziej jesteśmy za tym, aby podczas choroby, zagrożenia życia czy zdrowia kobiety, kobietę leczyć. Manipulowanie faktami związanymi z tą ustawą, że kobieta będzie musiała urodzić dziecko, że będzie musiała umrzeć, gdy są problemy zdrowotne, jest niedorzeczne. Będzie można podjąć leczenie. Zdrowie i życie kobiety oraz dziecka stawiane jest na równi - dodaje Irmina.

Gdy marsz dotarł do kościoła ojców bernardynów, młodzież z PG nr 5 przedstawiła spektakl-słowno muzyczny „Pętla”. Zapraszając na to przedstawienie, ks. Michał Szeląg, katecheta w PG nr 5, powiedział: - Postanowiliśmy wpleść cierpienie nienarodzonego dziecka w cierpienie, w ból Chrystusa, który wziął krzyż i poszedł na Golgotę. Chcieliśmy podzielić się z wami tą refleksją, a jednocześnie chcieliśmy bardzo gorąco zachęcić was do ochrony życia poczętego, nienarodzonego, a jednocześnie wielkiej wdzięczności za każde ludzkie życie.

Po spektaklu sprawowana była Msza św. z podjęciem dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Później uczestnicy tej uroczystości przeszli pod pomnik Maryi Matki Życia. Tam modlono się i zapalono znicze.

W Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin można dostępne są foldery i deklaracje duchowej adopcji. Nazwiska osób, które się jej podjęły, wpisywane są do „Księgi Życia”.

Pod pomnikiem ustawiano zapalone znicze   Pod pomnikiem ustawiano zapalone znicze
ks. Stanisław Piekielnik