Pamięć daje wsparcie w bólu

Krystyna Piotrowska

publikacja 10.04.2016 10:28

Przed pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich przy ul. Żeromskiego zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Tak rozpoczęto w Radomiu obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Pierwsi pod pomnikiem kwiaty złożyli najbliżsi kpt. pilota Artura Ziętka Pierwsi pod pomnikiem kwiaty złożyli najbliżsi kpt. pilota Artura Ziętka
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Zebrani pod pomnikiem przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych miejskich, przedstawiciele duchowieństwa oraz mieszkańcy modlili się także za zmarłych w wyniku tej katastrofy. Pierwszą modlitwę odczytała siostra kpt. pilota Artura Ziętka, mieszkańca Radomia, nawigatora z rozbitego TU-154M. Podczas uroczystości obecni byli również Jadwiga i Mieczysław Ziętkowie, rodzice śp. A. Ziętka, jego żona, dzieci i siostra Renata.

Sprzed pomnika obecni przeszli do kościoła ojców bernardynów, gdzie pod przewodnictwem gwardiana o. Stanisława Górki sprawowana była Msza św. w intencji ofiar katastrofy. O. Górka wygłosił również homilię. Zaznaczył w niej, że okoliczności katastrofy smoleńskiej wciąż czekają na wyjaśnienie. Kończąc homilię, powiedział: - Trzeba nam zawsze pamiętać, że wolność jest nam dana, a jednocześnie zadana. Niepodległość Polski jest związana z wiarą i modlitwą, dlatego w Polsce, szczególnie w Polsce, zawsze modlimy się za naszą ojczyznę. Kościół zawsze był z narodem. Nie wolno nam zapominać o tym, że gdy Polskę krępowano wszelkimi więzami, to właśnie Kościół był jedyną, niezwyciężoną ostoją wiary, polskości i ducha patriotycznego. To dzięki Kościołowi Polska nigdy nie utraciła swojej tożsamości, wolności sumień i serc. Jeśli dzisiaj atakuje się Kościół i wszystko, co dla nas jest święte, to dlatego, że Kościół w Polsce jest siłą moralną i jedyną ostoją. Dzisiaj nie wolno nam, będąc w strukturach Unii Europejskiej, zatracić tego, co Polskę stanowi, a więc jej tożsamości.

Po Mszy św. odbył się spektakl słowno-muzyczny "Kwietniowy smutek o potędze huraganu. Antologia Smoleńska". Wiersze recytował Jerzy Zelnik. Śpiewała Katarzyna Szary (sopran). Na organach zagrał Robert Grudzień. Tekst modlitwy przeczytał pod pomnikiem o. Stanisław Górka. Obok Jadwiga Ziętek   Tekst modlitwy przeczytał pod pomnikiem o. Stanisław Górka. Obok Jadwiga Ziętek
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W imieniu rodziny śp. kpt. A. Ziętka i wszystkich rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej Renata Ziętek podziękowała osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów tej rocznicy oraz inicjatorom tego przedsięwzięcia. - Pielęgnowanie pamięci jest dla nas szczególnie ważne w tych trudnych dniach dochodzenia do prawdy o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku, gdyż naród, który traci pamięć, traci sumienie. Pamięć daje wsparcie w bólu, siłę w dźwiganiu krzyża, nadzieję na zwycięstwo prawdy i wiarę w ludzi dobrej woli i w Boże miłosierdzie - powiedziała.

Sobotnie uroczystości zorganizowali politycy PiS, Rada Miejska w Radomiu oraz Patriotyczna Prawica Radomia.

Dziś rano przedstawicie władz miasta złożyli kwiaty na grobie kpt. Ziętka. W samo południe w kościele garnizonowym rozpoczęła się Msza św. za zmarłych podczas katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu pod tablicą upamiętniająca ofiary katastrofy zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Przy organach Robert Grudzień. Obok Katarzyna Szary   Przy organach Robert Grudzień. Obok Katarzyna Szary
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Jerzy Zelnik czytał poezję nawiązującą do katastrofy smoleńskiej   Jerzy Zelnik czytał poezję nawiązującą do katastrofy smoleńskiej
Krystyna Piotrowska /Foto Gość