Żonkile dla chorych na raka

Marta Deka

publikacja 15.04.2016 18:34

Wolontariusze będą kwestować przed kościołami co najmniej do połowy maja. W zamian za datki będą rozdawać żonkile. Kwiaty te są symbolem łączności z terminalnie chorymi osobami objętymi pomocą hospicyjną.

Z uczennicami kwiaty ścinali ks. Damian Drabikowski, Joanna Wdowska i Iwona Stępniewska Z uczennicami kwiaty ścinali ks. Damian Drabikowski, Joanna Wdowska i Iwona Stępniewska
Marta Deka /Foto Gość

Przed Zespołem Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu jesienią zostały posadzone cebulki żonkili. Właśnie zakwitły. Ścięły je uczennice II kl. architektury krajobrazu, by w niedzielę trafiły na kwesty, które odbędą się przed kościołami. Kwesty będą prowadzone w ramach akcji Caritas Pola Nadziei.

- Nasza szkoła włączyła się w tę akcję już po raz trzeci. Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni, że również nasi uczniowie mogą w ten sposób pomóc chorym na raka. Uczestnicząc w niej, uczą się przede wszystkim tego, że należy pomagać innym i ich szanować. Poprzez takie właśnie akcje pokazujemy uczniom, że wśród nas żyją nie tylko zdrowi ludzie, ale również chorzy ze swoimi ułomnościami. Potrzebują wsparcia, a my poprzez taki prosty gest możemy im pomóc - mówi Joanna Wdowska, nauczyciel architektury krajobrazu.

Pola Nadziei to międzynarodowa akcja, która ma pomóc ludziom chorym na raka. Diecezja radomska włączyła się w nią po raz trzeci.

- Żonkile sadzimy po to, by być trochę bliżej ludzi chorych i cierpiących, by poczuli się lepiej w swoich ciężkich chwilach. W ciągu trzech lat posadziliśmy 12 tysięcy cebulek. W tym roku wyrosło nam mniej żonkili, niż się spodziewaliśmy, ale sądzę, że mimo wszystko akcja będzie udana, ponieważ dzieci w szkołach robią sztuczne kwiaty, a dodatkowo będzie bardzo dużo żółtych balonów. W najbliższą niedzielę kwesty będą przeprowadzone m.in. w Gąsawach Rządowych, Parznicach, Wierzbicy i Młodocinie. W pierwszym roku zebraliśmy niecałe 10 tys. zł, w następnym roku było prawie 20 tys. - wyjaśnia Iwona Stępniewska z diecezjalnej Caritas.

Uzyskany dochód z akcji Pola Nadziei wspiera przede wszystkim osoby, które przebywają w hospicjach.

- W Radomiu nie posiadamy hospicjum stacjonarnego, więc ta akcja wspiera nasze hospicjum domowe. Dochód przeznaczamy na zakup najpotrzebniejszego sprzętu dla osób terminalnie chorych. Są to łóżka, koncentratory tlenu, ssaki, worki stomijne czy pampersy. Bardzo się cieszę, że coraz więcej osób włącza się w tę akcję. Za to im bardzo serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że będzie nabierała jeszcze większego rozmachu w naszej diecezji, bo osób potrzebujących z roku na rok przybywa. Symbolem naszej akcji jest żonkil, który podczas kwest będzie wręczany w różnej postaci. To może być żywy kwiat, może być sztuczny czy żółta kokardka, którą komuś przypniemy. Jest on symbolem łączności z terminalnie chorymi osobami objętymi pomocą hospicyjną - mówi ks. Damian Drabikowski, wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.