Na tropach mordu sprzed 5 tys. lat

ks. Zbigniew Niemirski

|

Gość Radomski 20/2016

publikacja 12.05.2016 00:00

Jest pewne, że wśród 15 ofiar 3 kobiety były siostrami, a dwoje dzieci było potomstwem ich męża.

Wszystkie czaszki noszą ślad gwałtownego ciosu zadanego krzemienną siekierą lub innym narzędziem. O wystawie opowiada Marcin Przybyła. Wszystkie czaszki noszą ślad gwałtownego ciosu zadanego krzemienną siekierą lub innym narzędziem. O wystawie opowiada Marcin Przybyła.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Takie ustalenia są możliwe dzięki współpracy tradycyjnej archeologii i wielu innych nauk, w tym biologii i genetyki, ale też medycyny sądowej. Nie da się jednak odpowiedzieć na wszystkie pytania. Do końca czerwca w radomskim Muzeum im. J. Malczewskiego można oglądać wystawę „Przemoc i rytuał w neolicie. Grób zbiorowy kultury amfor kulistych w Koszycach koło Krakowa”. U jej początku stanęło odkrycie zbiorowego grobu 15 osób, od dorosłych po dzieci, oraz sąsiadującego z nim pochówku 7 świń. Bogate wyposażenie obu miejsc świadczy, że był to pochówek rytualny.

Znaleziska dokonano w 2011 roku. – Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie ci padli ofiarą przemocy użytej przez napastników, a następnie jedynie uroczyście pogrzebani przez członków swojej społeczności, czy może zostali uśmierceni w okrutnym rytuale przez swoich pobratymców – mówi Marcin Przybyła, prezes Stowarzyszenia Archeologów Terenowych „Starter”, które prowadziło badania nad znaleziskiem. Badania radiowęglowe pozwoliły datować czas tego rytualnego mordu na niemal 5 tys. lat temu. Był to schyłkowy okres neolitu. Wśród wielu kultur tego czasu istniała ta, która od wyrabianej ceramiki nazywana jest kulturą amfor kulistych. Należący do niej ludzie zamieszkiwali dorzecza Łaby, Odry i Wisły, a także zachodniej Ukrainy i północnej Mołdawii. Byli mobilnymi rolnikami, którzy uprawiali zboża, hodowali bydło, świnie i kozy, a jako pierwsi na terenie dzisiejszej Polski używali koni. Z mistrzostwem obrabiali kość, róg, bursztyn, a przede wszystkim krzemień. Przy południowym krańcu naszej diecezji znajdują się Krzemionki Opatowskie. Tam znajduje się park archeologiczny prezentujący znaleziska z tego właśnie okresu.