Anioły na ścieżce historii

Krystyna Piotrowska

publikacja 31.05.2016 14:32

- Dlaczego anioły? Anioł to tradycja, nadzieja, bezpieczeństwo, a przede wszystkim tajemnica. Wszystko to, co potrzebne jest w naszej grze - mówi Daniel Rogala.

Na ścieżce edukacyjnej znajduje się 7 rzeźb aniołów Na ścieżce edukacyjnej znajduje się 7 rzeźb aniołów
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Skaryszew położony jest niedaleko Radomia, na trasie nr 9 w kierunku Rzeszowa. Początki tego miasta, które ma ciekawą historię przeplataną wieloma legendami, sięgają 1264 roku. - Dwa lata temu narodził się pomysł, aby nie tylko przyjezdnym pokazać skaryszewskie ciekawostki w kontekście historycznym. Tak powstała gra terenowa, a z nią 7 rzeźb aniołów, stworzonych do upamiętnienia i oznaczenia określonych miejsc na terenie miasta i na jego obwodzie - mówi Daniel Rogala, współtwórca tego przedsięwzięcia, wiceprzewodniczący RM w Skaryszewie, artysta fotograf, historyk z zamiłowania.

Każdy z aniołów trzyma folder (foldery dostępne są w sklepie lotto przy rynku, w Urzędzie Miasta i Gminy Skaryszew oraz na stronie internetowej), a na zewnątrz tego folderu jest grawerowana pieczęć. Za pomocą ołówka odbija się określoną literę. Na końcu trasy odczytuje się hasło. Odbijanie pieczęci jest dla uczestników gry dokumentacją przebytej drogi, a jednocześnie posiadany folder może być ciekawą pamiątką.

- Gra terenowa „Skaryszewskie Anioły” to nieszablonowy sposób przekazywania wiedzy. W grze możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody i odkrywcami tajemnic dotyczących naszej małej ojczyzny. Chodzi o odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Mamy nadzieję, że nasza gra przyczyni się też do aktywizacji lokalnej społeczności - mówi D. Rogala.

Siedem wybranych przez pomysłodawców miejsc gry przeprowadza uczestników poprzez bogatą historię i zapoznaje z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym miasta. Każde z tych miejsc ma swojego anioła i tablicę informacyjną.

- Dlaczego anioły? Anioł to tradycja, nadzieja, bezpieczeństwo, a przede wszystkim tajemnica. Wszystko to, co potrzebne jest w naszej grze - tłumaczy pan Daniel.

Gra terenowa cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród młodzieży. Jedna z grup, która przeszła tę 7-kilometrową ścieżkę edukacyjną, to uczniowie z Niepublicznej Szkoły „Profesja” w Radomiu. - To ciekawa próba połączenia historii z programu nauczania z konkretnymi miejscami historycznymi oznaczonymi tu przez skaryszewskie anioły. Chcemy też, aby nasi uczniowie poznali kulturę tej miejscowości - powiedziała Wioleta Malicka, opiekunka grupy, nauczycielka języka polskiego.

Projekt „Skaryszewskie Anioły” został zrealizowany przez grupę nieformalną „Kto jak nie my”, działającą przy stowarzyszeniu „Aktywni na Targowej”. Wykonaniem i projektem graficznym zajął się D. Rogala. Gra skierowana jest do szerokiego spektrum odbiorców. Wszystko dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Skaryszew, Biblioteką Publiczną, placówkami oświatowymi oraz parafią pw. św. Jakuba Apostoła.