Mamy już 18 lat

Marta Deka Marta Deka

publikacja 04.09.2016 20:36

- Św. Brat Albert jest autorem krótkiego stwierdzenia, sam to realizował, ale nam również stawia to zadanie: "Trzeba być dobrym chleb". Niech tak się stanie w naszym życiu - mówił bp Henryk Tomasik podczas Mszy św., która rozpoczęła XVIII Święto Chleba w radomskim skansenie.

W skansenie królował chleb. Swe wypieki prezentowały lokalne piekarnie W skansenie królował chleb. Swe wypieki prezentowały lokalne piekarnie
Marta Deka /Foto Gość

W Muzeum Wsi Radomskiej po raz 18. odbyło się Święto Chleba. Tradycyjnie uczestniczyły w nim tłumy radomian i mieszkańców okolicznych miejscowości. Mszy św. w intencji piekarzy i rolników w amfiteatrze przewodniczył bp Henryk Tomasik. Koncelebrowali: ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD, ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, i ks. Tomasz Herc, sekretarz biskupa.

- Po złożeniu darów ofiarnych, celebrans podnosi patenę z hostią i wypowiada modlitwę uwielbienia: "Błogosławiony jesteś, Panie, Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas Chlebem życia". Tak modli się celebrans w czasie każdej Mszy św. Dzisiaj ta modlitwa jest naszym wspólnym dziękczynieniem za ten wieki dar - za chleb powszedni, za pokarm, i także za ten drugi, głębszy wymiar chleba - za tajemnicę Eucharystii - mówił w homilii ordynariusz.

Na zakończenie Mszy św. dodał: - Św. Brat Albert jest autorem krótkiego stwierdzenia, sam to realizował, ale stawia nam również zadanie: "Trzeba być dobrym chleb". Niech tak się stanie w naszym życiu.

Zgromadzonych w skansenie powitała Ilona Jaroszek, dyrektor skansenu.

- Dziś w Rzymie papież Franciszek kanonizował matkę Teresę z Kalkuty, która kiedyś powiedziała: "Jest głód zwykłego chleba, ale i głód miłości, dob­ro­ci i tros­kli­wości; ludzie zaś tak bar­dzo cier­pią z po­wodu wiel­kiego ubóstwa". Dlatego my dbajmy, abyśmy zawsze mieli chleb na naszym stole - mówiła I. Jaroszek.

Dyrektorka podziękowała piekarzom i rolnikom za ich pracę pełną wyrzeczeń i trudu.

- To święto jest dla mieszkańców Radomia wyjątkowym wydarzeniem, zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników naszego regionu, wspaniałych radomskich piekarzy, których tradycje sięgają często wielu pokoleń. Mamy już 18 lat. To taki czas, kiedy młodzież wchodzi w dorosłe życie, dokonując wyborów, które prowadzą ich przez całe następne lata. Dzisiaj będziemy mieli okazję skosztować różnych gatunków chleba, różnych wyrobów piekarniczych, które zostały przygotowane przez radomskie piekarnie. Niech to nasze święto będzie podziękowaniem rolnikom za trud i wysiłek. Niech będzie okazją do okazania sobie nawzajem miłości, dobroci, a także uczy dostrzegania potrzebujących naszej uwagi i pomocy - powiedziała.

Podczas imprezy Jarosław Gajda, prezes Fundacji na rzecz Wspierania i Promocji Piekarstwa i Cukiernictwa, Zbigniew Prokopowicz, wiceprezes fundacji, i Tadeusz Fogiel, wiceprezes Cechu Piekarzy w Radomiu, wręczyli Klucze św. Kazimierza.

Jest to nagroda przyznawana za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii Radomia oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska piekarskiego.

Klucze otrzymali: Jadwiga Piotrowicz, wieloletni nauczyciel zawodu piekarz i cukiernik w jednej z lubelskich szkół, Zbigniew Miazga, długoletni redaktor naczelny czasopisma "Piekarz Polski" i autor zbioru "Poczet piekarzy polskich"”, i Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, który zajmuje się działalnością rolniczą w powiatach zwoleńskim i radomskim.

Na przybyłych do skansenu czekało wiele atrakcji. Na scenie "Pod Dębem" do tańca przygrywały kapele ludowe. Pokazy i warsztaty kulinarne prowadziła polska MasterChef Beata Śniechowska. Na muzealnych polach można było zobaczyć pokazy prac polowych oraz wystawę maszyn i urządzeń rolniczych. Na terenie zagród był kiermasz wyrobów piekarniczych oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych. Uczniowski Klub Sportowy "ROSZADA" zaprosił wszystkich chętnych na rozgrywki szachowe pt.: "Gramy z Akademią Szachową Marka Niedźwieckiego". Rozstrzygnięto też konkurs na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy". Na zakończenie wystąpił zespół Lustro.

Organizatorami "Święta Chleba" są: Cech Piekarzy w Radomiu, Urząd Miejski w Radomiu i Muzeum Wsi Radomskiej.