Kultura świadectwem wiary

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.10.2016 16:40

W kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu (os. XV-lecia) rozpoczął się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Aż do najbliższej niedzieli będą projekcje, spektakle, wernisaże.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa DIVERTIMENTO z radomskiego Zespołu Szkół Muzycznych Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa DIVERTIMENTO z radomskiego Zespołu Szkół Muzycznych
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Tydzień zainaugurowała Msza św., której przewodniczył bp Piotr Turzyński. W homilii mówił o wierze, która daje moc, która czyni cuda, ale też opiera się na rozumie i zobowiązuje do świadectwa. Jednym z przejawów takiego świadectwa jest kultura chrześcijańska.

- Rozpoczynamy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Zobaczmy wszystkie dzieła kultury chrześcijańskiej. Piękne katedry, kościoły, figurki przy rozstajach dróg, krzyże. Ale także wiersze Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida. Obrazy Matejki, utwory Kilara. One w wielu miejscach świadczą o wierze w Boga. Twórcy nie wstydzili się swojej wiary. Mieli wiarę i ta wiara z nich wychodziła. Oni nas prowokują, byśmy również nie wstydzili się naszej wiary. Jesteśmy im wdzięczni za naszą kulturę. 1050 lat państwa i państwowości. Ta nasza kultura naznaczona w sposób niezwykły chrześcijaństwem, pięknem Jezusa. Powinniśmy być z tego dumni i nigdy się tego nie wstydzić - mówił bp Turzyński.

Po Mszy św. pierwszym wydarzeniem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej był koncert, który poprowadził Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. W koncercie "Sine nomine" wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa DIVERTIMENTO pod dyrekcją Adriana Chanke oraz absolwenci klasy śpiewu solowego Moniki Świostek: Weronika Kober, Patrycja Wajs, Joanna Wójcik, Milena Kusztal, Paulina Rawa, Maria Sienkiewicz, Katarzyna Szary oraz Radosław Kustra - organy.

Program kolejnych dni Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej tutaj.