Miłość to ich dewiza

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 10.10.2016 20:43

IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego "Wolontariusz hospicyjny świadkiem Bożego miłosierdzia".

Gospodarzem konferencji był ks. Marek Kujawski z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu Gospodarzem konferencji był ks. Marek Kujawski z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

To była już IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego. Uczestnicy tego trzydniowego wydarzenia to lekarze, pielęgniarki, duszpasterze hospicjum i wolontariusze. Temat konferencji nawiązywał do trwającego Roku Miłosierdzia: „Wolontariusz hospicyjny świadkiem Bożego miłosierdzia”. Konferencję rozpoczął ks. dr Jacek Kucharski. Jej uczestnicy posłuchali wykładu „Jak być w XXI wieku miłosiernym Samarytaninem? Aktualność przypowieści z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 10,30-37) we współczesnej posłudze hospicyjnej”.

- Spotykamy się, aby zgłębiać wiedzę hospicyjną, aby także wzmocnić się duchowo, by móc pomagać, służyć. Nasza konferencja od początku była konferencją ludzi związanych z apostołowaniem. Każdy z tu obecnych na mocy sakramentu chrztu jest apostołem Pana Jezusa w świecie. Jesteśmy tylko ukierunkowani, wyspecjalizowani w tym, by jako hospicjum pochylać się nad ciężko chorymi, z chorobami nowotworowymi przede wszystkim, ale także nad terminalnie chorymi dziećmi - mówił ks. Marek Kujawski SAC z Hospicjum Królowej Apostołów.

Ks. Kujawski przeczytał także list, który do uczestników konferencji skierował prezydent Andrzej Duda. „Jak miłosierny Samarytanin w najprostszym odruchu serca pochylają się Państwo nad cierpiącym bliźnim. Pomagają Państwo ludziom postawionym często w sytuacji ostatecznej. Nie można podołać temu wyzwaniu bez miłości, empatii, wrażliwości, bez wyczulenia poszanowania godności drugiego człowieka, ale także bez opanowania hartu ducha i profesjonalnych talentów. Wszystkie te przymioty i umiejętności potrafią Państwo łączyć w swej ciężkiej pracy. Najcenniejszy jest w niej dar współczującego człowieczeństwa, składany przez Państwa spontanicznie i bezinteresownie. Dziękuję Państwu za piękną lekcję chrześcijaństwa i międzyludzkiej solidarności” - napisał prezydent.

Uczestnicy konferencji wysłuchali niemal 30 prelekcji. Dla nich też zaśpiewała Antonina Krzysztoń. Do domów rozjechali się po Mszy św., której przewodniczył ks. dr Zenon Hanas SAC z Warszawy. Eucharystii na rozpoczęcie konferencji przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Czas sympozjum był tak zaplanowany, że uczestnicy mogli adorować Najświętszy Sakrament i skorzystać z sakramentu pokuty.

Osoby zainteresowane posługą hospicyjną, jak też tematami poruszanymi podczas konferencji zapraszamy na stronę: www.hospicjum.radom.pl.

Organizatorem konferencji było Hospicjum Królowej Apostołów przy współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu im. bp. Jana Chrapka w Radomiu. Spotkania odbywały się w auli WSB im. bp. Jana Chrapka przy ul. Kolejowej 22 w Radomiu.