Obrazki z życia dawnej wsi

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.10.2016 11:10

W Drzewicy odbyła się Rewia Sztuki Ludowej. Koła gospodyń wiejskich przygotowały scenki przybliżające, jak kiedyś żyło się na wsi.

Na scenie prezentuje się Koło Gospodyń Wiejskich działające w Dąbrówce koło Drzewicy Na scenie prezentuje się Koło Gospodyń Wiejskich działające w Dąbrówce koło Drzewicy
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Dumy i radości nie kryje Edyta Tomasik, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce. - Chciałyśmy pokazać dzień powszedni na wsi. To, jak dawniej kobiety chodziły do żniwa, jak chodziły na odpust. Wystąpiło 10 osób. Jestem bardzo dumna, bo to bardzo fajne kobitki - mówi.

- Chodzi o krzewienie folkloru. Mimo że Drzewica była miastem fabrycznym, dziś prawdziwy renesans przeżywają koła gospodyń wiejskich. I to one zrobiły wystawę swoich wytworów, jak wycinanki, makatki, kwiaty. Coś pięknego! Prawdziwa letnia łąka jesienią - mówi Krzysztof Kowalski, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury, które było współorganizatorem i gospodarzem rewii. Głównym organizatorem imprezy było Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń".

- Rzeczywiście mamy rozkwit kół gospodyń wiejskich. Dopiero co powstało już 10. w naszej gminie. W tym roku obchodzimy 150. rocznicę powstania kół gospodyń wiejskich na ziemiach polskich. One swoją działalnością kultywują nasz folklor i przekazują go młodemu pokoleniu. Rewia wpisuje się więc doskonale w ten obchód - mówi Janusz Reszelewski, burmistrz miasta i gminy Drzewica.

Haftowane poduszki, ręcznie wykonane kwiaty wzbudzały podziw zwiedzających   Haftowane poduszki, ręcznie wykonane kwiaty wzbudzały podziw zwiedzających
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Impreza rozpoczęła się - oczywiście, po oficjalnym powitaniu - od zwiedzania stoisk wystawienniczych. A na scenie jako pierwsi wystąpili Mali Drzewiczanie. Potem zaprezentowało się każde z kół gospodyń wiejskich, przedstawiając scenki z życia dawnej wsi. Na zakończenie wystąpili goście - zespół ludowy z gminy Białaczów.

- Sala widowiskowa pełna, a jest tutaj 300 miejsc. To znak, że rewia cieszy się dużą popularnością. Bardzo serdecznie dziękujemy każdemu z kół za przygotowanie stoisk i programu artystycznego. Jestem także wdzięczny pracownikom RCK oraz wolontariuszom. Bo przygotowanie rewii to dobry tydzień solidnej pracy - mówi Dominik Niemirski, prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń".

Dominik Niemirski, prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń", dziękuje wszystkim, którzy pomogli zorganizować i wzięli udział w rewii   Dominik Niemirski, prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń", dziękuje wszystkim, którzy pomogli zorganizować i wzięli udział w rewii
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość