Infokioski na cmentarzu

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 31.10.2016 09:45

Na cmentarzu komunalnym w Radomiu w dzielnicy Firlej od niedawna działają dwa infokioski. Umieszczone są przy głównych bramach - od strony ul. Ofiar Firleja oraz ul. Wincentego Witosa.

- W infokiosku znajdziemy wszystkie informacje dotyczące grobów znajdujących się na cmentarzu na Firleju - zapewnia Jan Maciaszek - W infokiosku znajdziemy wszystkie informacje dotyczące grobów znajdujących się na cmentarzu na Firleju - zapewnia Jan Maciaszek
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Infokioski uruchomiono 20 października. Można w nich znaleźć, na interaktywnej mapie, informacje dotyczące miejsca pochowania osoby zmarłej, jak również zobaczyć, jak dojść do poszukiwanego grobu od strony 4 działających wejść. Można też zapalić zmarłemu wirtualną świeczkę. - Znajdują się tam także po dwa zdjęcia danego grobu - dodaje Jan Maciaszek, dyrektor cmentarza komunalnego w Radomiu.

Infokioski zostały połączone za pomocą światłowodów. Mogą być rozbudowywane. Dyrektor informuje również, że przy wejściach na cmentarz zamontowano 6 kamer. - Monitorowane są przez kamery przez całą dobę, a uzyskane informacje zapisywane są na twardym dysku - mówi.

Na terenie cmentarza ustawiono również 6 nowych lamp. Od tych punktów będą szły nitki elektryczne, do których wpinane będą kolejne lampy po stronie wschodniej i zachodniej cmentarza. - To przyczynek do rozbudowy oświetlenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo tych, którzy odwiedzają to miejsce. W uroczystość Wszystkich Świętych i najbliższych dniach przed cmentarzem będą patrole Straży Miejskiej. Cmentarz na własny koszt wynajął spółkę ochroniarską, która również będzie czuwała nad bezpieczeństwem odwiedzających nekropolię - zaznacza dyrektor.

J. Maciaszek zwraca się z prośbą do osób niepełnosprawnych, które 1 listopada będą chciały wjechać samochodem na teren cmentarza, aby zrobiły to do 10.00, kiedy odwiedzających nie ma jeszcze tak wielu. Podyktowane to jest względami bezpieczeństwa.

Wszystkie informacje na temat tej nekropoli można znaleźć na stronie: cmk.radom.pl.

Historia cmentarza na Firleju

Ze względu na kończące się miejsca pochówku na cmentarzu przy ul. Limanowskiego, wynikła potrzeba wyznaczenia nowej nekropolii dla miasta. Pod uwagę brano różne lokalizacje. Wybrano teren koło wsi Firlej, najlepiej przygotowany pod względem infrastruktury, bez dodatkowych kosztów na procedury wywłaszczeniowe, otoczenie mauzoleum na Firleju, upamiętniające rozstrzelanie tysięcy mieszkańców Radomia i okolic w okresie hitlerowskiej okupacji. Dziś to również Miejsce Pamięci Narodowej. Pierwotna powierzchnia liczyła ponad 25 ha. To teren piaszczysty z młodym lasem sosnowym, mniejszą liczbą świerków i brzóz, większość posadzona po II wojnie światowej. Projekt nowego miejsca pochówków powstał w latach 60. ub. wieku. Powiatowa Rada Narodowa zatwierdziła lokalizację i projekt. Pierwszy pochówek na cmentarzu komunalnym na Firleju odbył się 24 grudnia 1975 roku. Autorem projektu nowej nekropolii był architekt Ryszard Rodak. Projekt obejmował podział terenu osią głównego wejścia i układem prostopadłych do niej alejek, kwatery w kształcie trapezów. Wydzielono kwaterę zasłużonych dla PRL, którą później zagospodarowano do bieżących pochówków. Administrowanie nekropolią powierzono Rejonowemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Radomiu. W 1980 roku zarządzanie cmentarzem przejął Zakład Usług Komunalnych. W 1984 roku wieś Firlej wraz z cmentarzem znalazła się w granicach administracyjnych Radomia.