Ludzie tamtego pokolenia

Krystyna Piotrowska

|

Gość Radomski 09/2017

publikacja 02.03.2017 00:00

– Leśne tragedie z czasów wojny to nasze dziedzictwo i historia – powiedział Piotr Kacprzak.

▲	Wojciech Biernacki  wraz z przedstawicielkami rodziny Kazimierza Szafera.  ▲ Wojciech Biernacki wraz z przedstawicielkami rodziny Kazimierza Szafera.
Zdjęcie i reprodukcja Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu można oglądać wystawę zdjęć przygotowaną przez Nadleśnictwo Skarżysko „Kazimierz Szafer – leśnik, patriota”. K. Szafer był leśniczym Leśnictwa Majków (Pleśniówka), żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Grzyb”, więźniem obozów KZ Gross-Rosen i KZ Flossenburg. Fotografie pochodzą z rodzinnego albumu wnuka K. Szafera Wojciecha Biernackiego, który wraz z innymi przedstawicielami rodziny uczestniczył w otwarciu wystawy i okolicznościowej konferencji.

– Dzisiejsze pokolenie leśników ma obowiązek pamiętać o leśnikach z okresu II wojny światowej. Ta grupa zawodowa poniosła bardzo duże straty w czasie okupacji, zarówno od hitlerowskich Niemiec, jak i od Rosji sowieckiej. Przedstawicielem tamtego pokolenia był leśniczy Szafer. Ta konferencja i wystawa są naszym udziałem w obchodach 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej – powiedział Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.

W trakcie konferencji historyk Grzegorz Sado wygłosił wykład na temat „Kazimierz Szafer – leśnik, fotograf, myśliwy i konspirator (1906–1945)”. Z kolei P. Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej, mówił o leśnych tragediach. Przypomniał, że tylko w czasie II wojny światowej zginęło w różnych okolicznościach prawie 300 leśników. – Leśne tragedie to nasze dziedzictwo i historia. Dla nas, leśników, to także dbanie o mogiły i pamięć o poprzednikach – powiedział.

Wystawa w RDLP w Radomiu jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszym zgłoszeniu, jak również dla osób indywidualnych. Można ją oglądać do końca marca.