Faustynka w oknie życia

Marta Deka Marta Deka

publikacja 14.03.2017 12:50

Dziś o 4.20 w radomskim oknie życia znaleziono noworodka.

Ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas, przy oknie życia Ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas, przy oknie życia
Marta Deka /Foto Gość

Dziewczynkę odnalazła zakonnica ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które opiekuje się radomskim oknem życia. Ponieważ było podejrzenie, że dziewczynka jest wyziębiona, siostry ochrzciły ją. Otrzymała imię Faustyna.

- Bardzo dziękujemy matce dziecka, że miała odwagę pozostawić je w oknie. Dzięki temu ono żyje - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Okno życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Radomskie okno, prowadzone przez Caritas Diecezji Radomskiej, znajduje się w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga 31. Działa od 2009 roku. Siostry czuwają przy nim całą dobę. Gdy dziecko pojawi się w oknie, wzywają pogotowie. Dziecko jest badane i trafia do szpitala.

O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.