Biskupi diecezji radomskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.03.2017 23:25

Gdy zbliża się jubileusz 25-lecia diecezji radomskiej, prezentujemy sylwetki biskupów, tych, którzy są naszymi pasterzami obecnie, i tych, którzy już odeszli do Pana.

Pasterze Kościoła radomskiego. Od lewej: bp Adam Odzimek, ordynariusz bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński Pasterze Kościoła radomskiego. Od lewej: bp Adam Odzimek, ordynariusz bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Choć czas istnienia naszej diecezji to tylko ćwierć wieku, po pierwszym ordynariuszu bp. Edwardzie Materskim (jego sylwetkę przypomnieliśmy tutaj) mieliśmy kolejnych trzech ordynariuszy. Ich posługę pasterską wspierało trzech biskupów pomocniczych.

Ordynariusze

Bp Jan Chrapek   Bp Jan Chrapek
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Bp Jan Chrapek. Urodził się 18 lipca 1948 r. w Józefinie, w parafii Iwaniska, na terenie obecnej diecezji sandomierskiej. W 1969 r. złożył śluby zakonne w zgromadzeniu księży św. Michała Archanioła, a święcenia kapłańskie przyjął 3 maja 1975 r. w Miejscu Piastowym. Od początku pracy duszpasterskiej żywo interesował się mediami. Studiował we Włoszech, w Anglii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”. Był przełożonym generalnym zgromadzenia michalitów. 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej. Dwa lata później został sufraganem diecezji toruńskiej. Należał do grona przygotowującego pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 i w 1999 r. 28 czerwca 1999 r. został mianowany ordynariuszem radomskim. Podczas kierowania powierzoną mu diecezją szczególny też akcent kładł na duszpasterstwo młodzieży. W pamięci wielu pozostały Apele Młodych gromadzące kilkutysięczne rzesze młodzieży. W 2001 r. został konsultorem Papieskiej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, a następnie przewodniczącym takiej rady w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Bp Chrapek zginął śmiercią tragiczną 18 października 2001 r. w miejscowości Siekluki, wracając z zajęć w Warszawie do Radomia. Pogrzeb odbył się 22 października. Ciało zmarłego biskupa złożono w sarkofagu umieszczonym w lewej bocznej kruchcie radomskiej katedry.

Abp Zygmunt Zimowski   Abp Zygmunt Zimowski
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Bp Zygmunt Zimowski. Urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. 27 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza, ordynariusza tarnowskiego. W 1975 r. skierowany został na studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie kontynuował studia w Innsbrucku w Austrii, gdzie uzyskał doktorat. Od 1 lutego 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. 28 marca 2002 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem radomskim. Uroczysta konsekracja biskupia i ingres odbyły się 25 maja 2002 r. w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem był kard. Joseph Ratzinger, potem papież Benedykt XVI. Współkonsekratorami byli abp Józef Kowalczyk i bp Edward Materski. Jako biskup radomski przygotował koronację obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. 18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej i zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu. Od 2014 r. abp Zimowski zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 12 lipca 2016 r. Został pochowany w katedrze radomskiej.

Bp Henryk Tomasik   Bp Henryk Tomasik
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Bp Henryk Tomasik. Urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie, w diecezji siedleckiej. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 r. z rąk biskupa siedleckiego Jana Mazura. W 1971 r. został skierowany na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po powrocie do diecezji był m.in. duszpasterzem akademickim i kapelanem KIK. 21 listopada 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie. Decyzją Benedykta XVI z 16 października 2009 r., bp Tomasik został mianowany biskupem radomskim. Uroczysty ingres bp. Tomasika do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r. Jako duszpasterz młodzieży zadbał o przygotowanie Światowych Dni Młodzieży. Najpierw była to peregrynacja symboli ŚDM, a potem przyjęcie gości z wielu krajów w diecezji. Dbając o prowadzenie procesu kanonizacyjnego bp. Piotra Gołębiowskiego, zorganizował diecezjalną pielgrzymkę do grobu sługi Bożego w bazylice sandomierskiej. Bp Tomasik troszczy się o organizację dorocznych Apeli Młodych, które gromadzą tysiące młodzieży przybywające na te spotkania do Radomia. Każda w kościelnych inicjatyw, jak np. Rok Wiary czy Rok Miłosierdzia, znajduje żywą odpowiedź w postaci inicjatyw, jakie wspiera radomski ordynariusz. Bp Tomasik jest członkiem paulińskiej konfraterni, do której został przyjęty przez stróżów Jasnej Góry.

Biskupi pomocniczy

Bp Adam Odzimek   Bp Adam Odzimek
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Bp Adam Odzimek. Urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1969 r. 25 kwietnia 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym sandomiersko-radomskim. Sakrę biskupią przyjął 12 maja 1985 r. Jest biblistą. Przez wiele lat wykładał Pismo Święte w seminarium w Sandomierzu i w Radomiu.

Bp Stefan Siczek   Bp Stefan Siczek
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Bp Stefan Siczek. Urodził się 20 września 1937 r. w Siczkach k. Radomia. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1961 r. 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym radomskim. Po śmierci bp. Jana Chrapka i po nominacji bp. Zygmunta Zimowskiego na urząd w Watykanie był administratorem diecezji. Zmarł 31 lipca 2012 r. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Bp Piotr Turzyński   Bp Piotr Turzyński
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Bp Piotr Turzyński. Urodził się 28 września 1964 r. w Radomiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 r. Był ojcem duchownym i wicerektorem radomskiego seminarium. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Młyńska”, promującego kulturę chrześcijańską. 28 lutego 2015 r. przyjął święcenia biskupie. Bp Turzyński jest krajowym duszpasterzem nauczycieli.