Ekstremalne Drogi Krzyżowe

Marta Deka Marta Deka

publikacja 28.03.2017 16:06

W diecezji radomskiej wyruszą w 4 rejonach: z Jastrzębii i Starachowic - 31 marca, z Radomia i Skarżyska-Kamiennej - 7 kwietnia. Ich uczestnicy podejmą trud rozważań Męki Pańskiej w ciszy i samotności.

Wiele osób zabiera ze sobą drewniane krzyże Wiele osób zabiera ze sobą drewniane krzyże
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

- Ekstremalna Droga Krzyżowa zrodziła się kilka lat temu w środowisku krakowskim ks. Jacka Stryczka jako odpowiedź na kryzys męskości. Dziś niemal połowa jej uczestników to kobiety. Jej idea dociera szczególnie do ludzi aktywnych zawodowo, zabieganych, którzy często nie korzystają z tradycyjnych form wielkopostnych nabożeństw, czy rekolekcji. A takie doświadczenie, jakim jest EDK, gdzie idzie się w ciszy, często samotnie, gdzie wiara styka się z emocjami, jest ogromną pomocą w przygotowaniu do dobrego i owocnego przeżycia Świąt Wielkanocnych - mówi ks. Artur Chruślak, duszpasterz akademicki.

Uczestnicy EDK bardzo często niosą drewniane krzyże - małe lub większe. Do pierwszej stacji można jeszcze ze sobą rozmawiać. Potem obowiązuje reguła milczenia. Każdy zostaje sam na sam z rozważaniami. Podczas drogi często przewartościują swoje życie. Podejmują radykalne decyzje. Mąż, którego rodzina przeżywa kryzys, modli się o uratowanie małżeństwa, młody człowiek podejmuje decyzje, jak ma wyglądać jego przyszłość.

- Pan Jezus mówił w Ewangelii, że kto chce zachować swoje życie, ten je straci. Szukamy takiej formy, która pokaże, że trochę tracąc, zyskujemy. Idziemy nocą, nierzadko po pracy, bez odpoczynku. Gdy już nie mamy siły, jesteśmy w środku pola czy lasu i najchętniej byśmy zawrócili, wtedy zaczyna się najszczersza modlitwa - rozmowa z Panem Bogiem. Dojście do sanktuarium jest bardzo wzruszające, ludziom jest ciężko, ale się uśmiechają, są szczęśliwi i wdzięczni Panu Bogu - mówi ks. Chruślak.

Z Jastrzębii EDK wyruszy 31 marca o 21.00 sprzed kościoła parafii Zwiastowania NMP. Jej uczestnicy zmierzać będą do sanktuarium MB Pocieszenia w Starej Błotnicy.

W Starachowicach EDK odbędzie się też 31 marca. Wyjście sprzed kościoła parafii MBNP przy ul. Jana Pawła II. Jej uczestnicy mogą wybrać dwie trasy: czarna (43 km) im. sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i zielona (31 km) im. św. Brata Alberta Chmielowskiego. Obie zakończą się na Świętym Krzyżu Mszą św. o 6.00.

W Radomiu EDK organizowana jest już po raz czwarty, w tym roku 7 kwietnia. Rozpocznie się Mszą św. o 19.00 w katedrze. Od 17.00 w domu parafialnym przy ul. Sienkiewicza 13 wydawane będą pakiety, które zawierają opaski odblaskowe, mapy, opis trasy. Uczestnicy wyruszą w drogę jedną z pięciu tras, którą wybiorą. Najdłuższa - czerwona liczy 48 km, najkrótsza - zielona - 32 km. Są jeszcze dwie po 46 km i jedna licząca 42 km. Droga Krzyżowa zakończy się w sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku.

Uczestnicy skarżyskiej EDK też wyruszą 7 kwietnia i będą mieli do wyboru dwie trasy. Licząca 33 km trasa brązowa rozpoczyna się i kończy w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP (ojcowie franciszkanie). Trasa pomarańczowa liczy 45 km. Swój początek ma u ojców franciszkanów. Kończy się w kościele Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Przed wyjściem wszyscy spotkają się na Mszy św. o 18.00 w parafii Niepokalanego Poczęcia przy ul. Rynek 64.

Zapisy odbywają się tylko przez internet, za pośrednictwem strony www.edk.org.pl. Tam trzeba wybierać miasto i trasę.