Radomianka najlepsza w Polsce

Marta Deka Marta Deka

publikacja 30.03.2017 12:23

Emilia Myrta, uczennica I kl. VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, zdobyła pierwsze miejsce w XXVII Olimpiadzie Teologii Katolickiej.

Emilia Myrta z katechetką Marzeną Łukomską i ks. Stanisławem Piekielnikiem Emilia Myrta z katechetką Marzeną Łukomską i ks. Stanisławem Piekielnikiem
Marta Deka /Foto Gość

Emilia w etapie diecezjalnym zajęła III miejsce, w szkolnym - II. - Cieszyłam się, że udało mi się zakwalifikować do etapu ogólnopolskiego olimpiady, który odbył się w Lublinie. Dzięki temu mogłam tam reprezentować diecezję i moją szkołę. Ogólnopolski etap dla mnie nie był trudny, ponieważ poświęciłam wiele czasu na naukę - mówi.

Tematem olimpiady było „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”. Nie był przypadkowy - w tym roku przypada 100. rocznica objawień, które miały miejsce w Fatimie w 1917 r.

Uczestnicy olimpiady musieli zapoznać się m.in. z tekstami papieża Franciszka, Jana Pawła II, Benedykta XVI, Pawła VI, które mówiły o nadziei, miłosierdziu, nie tylko o orędziu fatimskim, ale też o objawieniach prywatnych i publicznych.

Emilia cieszy się ze zwycięstwa. - Jechałam na etap ogólnopolski z myślą, żeby zostać laureatem. To był mój cel i do tego dążyłam. Uważałam, że byłam dobrze przygotowana. Po etapie ustnym mówili mi, że dobrze mi poszło. Miałam nadzieję, że może uda się być na podium. Jak się okazało - wygrałam. Czułam wielką radość, ale też wdzięczność, bo to była zasługa także tych, którzy się za mnie modlili. Dzięki rodzicom od zawsze wiara w moim życiu jest bardzo ważna, a udział w olimpiadzie pogłębił moją wiedzę religijną. Dziś mogę się nią dzielić z innymi. Mogę szerzyć orędzie fatimskie - mówi Emilia.

W przygotowaniach do olimpiady pomagała jej katechetka Marzena Łukomska. - Jeśli ma się tak zdolną młodzież jak Emilka, to nie jest trudno przygotować do olimpiady. Wystarczy tylko podprowadzić i wyjaśnić niektóre rzeczy. Emilka uczyła się z koleżankami, bo - jak zauważyłam - woli uczyć się w zespole. Tylko na koniec spotykałyśmy się, żeby podsumować jej wiedzę. Ogromnie mnie cieszy, że zdobyła pierwsze miejsce. Należało jej się to za tę ogromną pracę, jaką włożyła w przygotowania, ale też za to, jaką jest osobą. Jest bardzo wierząca i daje tego przykład w codzienności - chwali swoją uczennicę M. Łukomska.

Radości z tego, że Emilia wygrała olimpiadę, nie kryje ks. Stanisław Piekielnik, organizator diecezjalnego etapu olimpiady. - W ubiegłych latach zawsze reprezentanci naszej diecezji byli w pierwszej dziesiątce, ale pierwsze miejsce nasza diecezjanka zdobyła po raz pierwszy. Emilia zdawała swój egzamin, kiedy w katedrze radomskiej celebrowana była Msza św. w 25. rocznicę powstania naszej diecezji. To może był znak. Bardzo dziękuję katechetom, którzy angażują się w przebieg olimpiady. W rankingu popularności nasza diecezja jest na jednym z czołowych miejsc, jeśli chodzi o liczbę uczniów biorących udział w OTK - powiedział ks. Piekielnik.

Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca jest indeks na dowolny kierunek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i pielgrzymka do Fatimy.

Emilia ma dużo zainteresowań. Jej największą pasją są musicale, gra też na pianinie i gitarze. Od wielu lat jest harcerką. Należy do Skautów Europy. - Ważne, że to jest stowarzyszenie katolickie, w którym bardzo dużą wagę przywiązuje się do religii. Na spotkaniach rozważamy Pismo Święte. Pomogło mi to w etapie ustnym olimpiady, bo jestem przyzwyczajona, by opowiadać o Panu Bogu i odpowiednio argumentować swoją opinię - mówi laureatka.