Jutro rusza Radomski Rower Miejski

Marta Deka Marta Deka

publikacja 31.03.2017 20:34

Już od 1 kwietnia radomianie będą mogli korzystać z samoobsługowego systemu rowerowego. Obejmuje on 25 stacji i 250 rowerów, w tym dwa familijno-bagażowe i trzy tandemy.

Do korzystania z samoobsługowego systemu rowerowego zachęca prezydent Radosław Witkowski (4 z lewej) Do korzystania z samoobsługowego systemu rowerowego zachęca prezydent Radosław Witkowski (4 z lewej)
Marta Deka /Foto Gość

- W 2015 roku zaproponowałem stworzenie systemu roweru publicznego. Przeprowadziliśmy test, po którym mieszkańcy w konsultacjach społecznych jednoznacznie powiedzieli, że podoba się im takie rozwiązanie. Teraz wychodzimy naprzeciw temu oczekiwaniu. Radom dołącza do grona wielu europejskich miast, w których transport rowerowy odgrywa coraz większą rolę. Stanowi przede wszystkim alternatywę dla ruchu samochodowego i pozwala uniknąć stania w korkach. Jestem pewien, że te 250 rowerów będzie niemal cały czas w ruchu, a z czasem liczba stacji i liczba rowerów będzie rosła - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Od 1 maja do systemu dołączy pierwsza stacja sponsorska przy hipermarkecie E.Leclerc. - Zapraszam do współpracy wszystkich, którym podoba się ta idea. Wspólnie możemy stworzyć jeszcze atrakcyjniejszą ofertę dla radomian - dodaje prezydent.

Wypożyczalnie będą czynne codziennie, przez całą dobę do końca października.

Aby z nich skorzystać, należy się zarejestrować na: www.radomskirowermiejski.pl i dokonać opłaty początkowej w wysokości minimum 10 zł. Konto użytkownika jest aktywne, czyli umożliwia dokonywanie wynajmów, tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł. W przypadku ewentualnego zamknięcia konta, opłata początkowa będzie zwrócona, jeśli wcześniej nie została wykorzystana na przejazdy.

Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia roweru jest darmowe. Od 21 do 60 minuty kosztuje 1 zł. Druga godzina - 3 zł, trzecia i każda następna - 4 zł. Jeśli na stacji brakuje miejsc, żeby przypiąć rower, wystarczy przypiąć go linką i ręcznie wpisać oddanie.

W ramach kompleksowego wdrożenia systemu, użytkownicy będą mieli do dyspozycji specjalną aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Użytkownicy nie posiadający smartfonów będą mogli skorzystać z dotykowych terminali znajdujących się na każdej stacji. Wystarczy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wybranego roweru.

Przetarg na wdrożenie oraz kompleksową obsługę Radomskiego Roweru Miejskiego wygrała firma Nextbike Polska. Umowa została zawarta do 2019 r.

- Cieszymy się, że Radom dołącza do systemu Nextbike Polska jako 19 miasto w Polsce. Łącznie aż 5 milionów Polaków ma dostęp do systemu rowerów miejskich. Rowery publiczne to rozwiązanie poprawiające jakość życia. Obecnie przekazujemy mieszkańcom aż 600 kombinacji połączeń pomiędzy stacjami. Nowością są na pewno tandemy, ale też rowery cargo. Dwa takie rowery będą funkcjonowały w mieście i jeśli się spodobają, to jesteśmy otwarci na rozmowy, aby było ich więcej - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Radomski Rower Miejski będzie kompatybilny z systemami Nextbike m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Opolu, Białymstoku, Katowicach i Gliwicach oraz systemami na całym świecie. Jednorazowa rejestracja umożliwi korzystanie z rowerów na 4 kontynentach w 18 państwach i aż 142 miastach.

W Radomiu jest 25 stacji, gdzie można wypożyczać rowery   W Radomiu jest 25 stacji, gdzie można wypożyczać rowery
Marta Deka /Foto Gość