Wolontariat to pasja

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 03.04.2017 22:45

Ci młodzi ludzie potrafią tak podzielić swój czas, żeby wystarczyło go na dobro. Pomagają potrzebującym, biorą udział w akcjach charytatywnych i ta działalność staje się ich pasją, którą zarażają innych.

Laureaci "Ósemki". Pierwsza z lewej Ewa Pawłowska Laureaci "Ósemki". Pierwsza z lewej Ewa Pawłowska
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” miała już swoją XVIII edycję. Tradycyjnie laureaci i goście spotkali się Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Kapituła konkursu wybiera wolontariuszy w dwóch kategoriach wiekowych. Dla uczniów szkół podstawowych jest to „Ósemeczka”, a dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - „Ósemka”. W pierwszej kategorii znalazło się 26 osób, w drugiej - 16.

W konkursie chodzi o promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. Konkurs adresowany jest do młodych ludzi, wyróżniających się nienaganną postawą w życiu codziennym, m.in. wysoką kulturą osobistą, brakiem nałogów, empatią, życzliwością, skutecznością społecznego, wzorcotwórczego działania.

Nagrodą dla laureatów jest tytuł Wspaniałego oraz wyjazd na kilkudniową wycieczkę.

Finał XXIII Ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbędzie się w Gdańsku 17-19 czerwca.

Laureaci w kategorii „Ósemka” to: Ewa Pawłowska z I LO w Radomiu, Hubert Banasik z SCM „Arka”, Przemysław Góźdź z parafii św. Stanisława w Wierzbicy, Jakub Rylski z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu, Małgorzata Cieślikowska z ZS nr 1 w Przysusze, Piotr Nogaj z I LO w Radomiu, Magdalena Maniak z „Arki” i Natalia Wojcieszek z „Arki”.

W kategorii „Ósemeczka” laureatami zostali: Natalia Nielipińska z PSP nr 32, Julia Zychowska z PSP 32, Maria Niemkiewicz z PSP 6, Oliwia Łochowska z PSP nr 1, Aleksandra Chyska z PSP nr 34, Laura Stolarczyk z PSP nr 20, Julia Łuszczek z PSP nr 34 i Julia Baczewska z PSP nr 21.

W finale krajowym Radom będzie reprezentować Ewa Pawłowska, uczennica kl. II z I LO im. Mikołaja Kopernika. Laureatka nie kryła zaskoczenia takim wyróżnieniem.

W wolontariacie działa od 3 lat. Obecnie pełni funkcję lidera Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu. Ukończyła szkolenie ABC Wolontariatu. W pierwszym roku włączała się, a w obecnym jest współorganizatorką licznych akcji społecznych w szkole. Od ponad 2 lat opiekuje się 10-letnim Szymonkiem, chorym na encefalopatię. Jest nie tylko wolontariuszem, ale i przyjacielem rodziny. Zaangażowana w życie szkoły. Jest przewodniczą klasy oraz członkiem Szkolnego Chóru Żeńskiego, z którym zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Od 4 lat corocznie jako opiekunka uczestniczy w obozach wakacyjnych „Tygrysek” dla dzieci z ubogich rodzin z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Od wielu lata zaangażowana w życie Kościoła jako scholanka, oazowiczka, lektorka słowa Bożego. Nie wstydzi się dawać świadectwa wiary w Boga. Nie ukrywa, że wzorem miłości i służby jest dla niej rodzina. Ostatni rok był dla niej bogaty w wiele doświadczeń: ukończyła kurs pierwszej pomocy, uczestniczyła w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, była wolontariuszką podczas dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych w Piekoszowie, uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży oraz pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, w czasie której pomagała pątnikom, udzielając pomocy przedmedycznej. Marzy, aby w przyszłości zostać pielęgniarką. Urodzona liderka i wodzirej. Wrażliwa, mądra, pełna wewnętrznej radości i entuzjazmu.

 Ewa chce w przyszłości również pomagać osobom chorym i pracować jako pielęgniarka. Mówi, że wolontariat jest dla niej sposobem na życie i jest jej pasją, a nawet przewartościował jej życie.

Laureatom i wszystkim wolontariuszom gratulowali bp Piotr Turzyński i wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

W finale krajowym Radom będzie reprezentować Ewa Pawłowska   W finale krajowym Radom będzie reprezentować Ewa Pawłowska
Krystyna Piotrowska /Foto Gość