Odpowiadasz za swoje życie

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 13.04.2017 13:23

To przedstawienie jest genialne. Po opadnięciu kurtyny w widzach pozostaje bardzo mocny przekaz, zmuszający do refleksji. "Golgotę XXI" trzeba zobaczyć. Kolejne przedstawienie 19 kwietnia (środa) o 19.00 w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej 22 w Radomiu.

W przedstawieniu nie padło ani jedno słowo. Wystarczyły gesty W przedstawieniu nie padło ani jedno słowo. Wystarczyły gesty
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Tradycją już stało się, że Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri zaprasza na przedstawienie pasyjne do oratorium. W tym roku tytuł przedstawienia to "Golgota XXI". Nauczyciele w KLO Marcin Kuna i Maja Janczykowska-Kuna od 7 lat są pomysłodawcami, reżyserami, choreografami tego wydarzenia. Oni też wybrali do niego muzykę. - Co roku staramy się wychodzić z inną formą przekazu. Ta jest bez słów. Historia ta sama, jesteśmy wierni temu, co jest w Piśmie Świętym. Staramy się dobierać nieco inne środki, a przekaz jest podobny - mówił M. Kuna.

Aktorzy to uczniowie, którzy związani są z działającym w szkole Teatrem Scene, ale nie tylko. Licealiści czekają na kolejne przedstawienia pasyjne i nawet motywują swoich nauczycieli do przygotowania kolejnych scenariuszy. - Ks. Mirosław Prasek, dyrektor szkoły, ten nasz teatr nazwał kiedyś Teatrem Cieni, bo pierwsze przygotowane przez nas przedstawienie to był teatr cieni - dodała pani Maja.

- Uczniowie dopytują, czy będzie Pasja, chcą grać. My tę grupkę zbieramy i niezależnie od tego, co robi szkolny teatr, robimy przedstawienie - tłumaczył pan Marcin.

Po spektaklu uczniowie dziękowali państwu Kunom za to, że zdecydowali się po raz kolejny przygotować przedstawienie pasyjne i że mogli zająć się realizacją tego pomysłu. Wyrazem ich podziękowania był również bukiet kwiatów. Reżyserom i aktorom dziękował ks. Prasek. - Przedstawienie doprowadzało do wzruszeń. Dziękuję - mówił. Nawiązując do ostatniej sceny, powiedział: - Niemoralność, słabość, grzech wprowadzają nas w zło. Z tego nie da się wyjść własną mocą, siłą. Z tego może nas wyprowadzić tylko Pan Bóg. Każdego może podnieść tylko Jezus. To przedstawienie adresowane jest do dorosłych, bo dorośli biorą w swoje ręce wolność i odpowiedzialność za swoje życie, wiarę i za sens tego życia.