Nie możemy nie mówić

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 22.04.2017 20:50

Przystępujący w tym roku do sakramentu bierzmowania pielgrzymowali do 8 sanktuariów diecezji radomskiej.

Do skarżyskiego sanktuarium przybywają młodzi w pieszej pielgrzymce przez miasto Do skarżyskiego sanktuarium przybywają młodzi w pieszej pielgrzymce przez miasto
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Tegoroczna pielgrzymka, podobnie jak w latach poprzednich, nawiązywała do sakramentu chrztu, a tutaj przede wszystkim do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w czasie, gdy młodzi przyjmą bierzmowanie, sakrament otwierający ich na dojrzałe chrześcijaństwo.

- Moment, gdy przyszło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, był niesamowity. Gdy przyjmowaliśmy chrzest, wiarę wyznawali za nas rodzice i rodzice chrzestni. Teraz robiliśmy to sami, w pełni świadomie - mówią Kamila Bąk z Gimnazjum nr 1 w Skarżysku-Kamiennej i Julia Ołub z PG w Bliżynie. Obie podkreślają, że już nie mogą się doczekać dnia bierzmowania. - Za nami egzaminy gimnazjalne. Długie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Dużo stresu. Dzisiejsza pielgrzymka dodała nam sił - przyznają zgodnie.

- Pod opieką Matki Najświętszej w sanktuariach maryjnych i w sanktuarium Cierpiącego Chrystusa młodzież modli się o dar głębokiej wiary. Na tym etapie bardzo potrzebna im jest siła i pomoc. Potrzebne jest wielkie światło, aby mogła zrealizować to, o czym mówi dzisiejsza liturgia. Apostołowie przed Sanhedrynem przyznają się do swojej wiary i mówią: „My nie możemy nie mówić o tym, co widzieliśmy, co słyszeliśmy”. Wspólnie - księża, katecheci, wychowawcy, rodzice, modlą się dzisiaj o taki dar wiary dla naszej młodzieży - mówi bp Henryk Tomasik.

Ordynariusz, przemawiając do młodych, pytał, czy gdyby znaleźli się w sytuacji apostołów, potrafiliby powiedzieć tak samo. - Młody człowiek ceni to, w co się naprawdę zaangażuje. Życzę wam, abyście się tak zaangażowali w życie wiary, byście nie potrafili o tym nie mówić, byście byli świadkami waszej wiary - powiedział bp Tomasik w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. W tym sanktuarium skupienie młodych poprowadził ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego seminarium.

- Zakończył się Rok Miłosierdzia, przeżywamy Rok św. Brata Alberta. W tym kontekście patrzymy także na chrzest. Ten sakrament jest działaniem Pana Boga, który okazuje nam miłosierdzie. Odnosimy się także do 100. rocznicy objawień w Fatimie. Tam Maryja wzywała do czynienia pokuty i do modlitwy. Maryja wybrała jako przekazicieli swego orędzia nie wielkich i znaczących. Pan Bóg ma inne kryteria. Maryja wybiera kilkuletnie dzieci, ale o mężnych sercach. Oni stają się powiernikami orędzia. Pan Bóg posługuje się małym dla wielkich spraw. Tak jest też w sakramencie chrztu. Prosty znak wody, a wielkość owoców ogromna. To styl Pana Boga - wyjaśnia rektor.

Po nabożeństwie chrzcielnym była Msza św., a na koniec koncert kleryckiego zespołu „Jak Najbardziej” i zawierzenie Matce Bożej przed skarżyską Ostrą Bramą. - Młodzież otrzymała obrazki z tekstem zawierzenia. Autorem jest papież Franciszek. Takie spotkania budują poczucie wspólnoty. Młodzi widzą swych rówieśników i czują moc wiary. No i do tego miejsce: sanktuarium. Dla umacniania i wyznawania wiary ważne jest też to, gdzie się spotykamy i modlimy - dodaje ks. Wojtkun.

Ks. Krzysztof Bochniak jest wikariuszem w parafii Wierzbica. Do bierzmowania przygotowuje 62 osoby. - Ta pielgrzymka to bardzo dobry ostatni akord przed uroczystością przyjęcia sakramentu bierzmowania. Młodzi jeszcze raz usłyszeli wszystko, o czym mówiliśmy podczas całego roku przygotowań. To było bardzo potrzebne - mówi.

Spotkania młodzieży, która w tym roku przyjmuje sakrament bierzmowania, odbyły się w sanktuariach: w Błotnicy (za to spotkanie odpowiadał ks. Andrzej Gozdur z Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej), w Czarnej (za to spotkanie odpowiadał ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej), w Kałkowie (za to spotkanie odpowiadał ks. Dariusz Frydrych z Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej), w Skarżysku-Kamiennej (za to spotkanie odpowiadał ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD), w Skrzyńsku (za to spotkanie odpowiadał ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia), w Studziannie (za to spotkanie odpowiadał ks. Stanisław Piekielnik z Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej), w Wielkiej Woli (za to spotkanie odpowiadał ks. Sławomir Molendowski z Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej) i w Wysokim Kole (za to spotkanie odpowiadał ks. Wojciech Wojtyła z Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej).