Trwają Radomskie Dni Godności

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 18.05.2017 19:56

- Istotą chrześcijaństwa jest miłość - przypominał bp Piotr Turzyński.

Razem z osobami niepełnosprawnymi bawili się uczniowie radomskich szkół Razem z osobami niepełnosprawnymi bawili się uczniowie radomskich szkół
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Rozpoczęły XIV Radomskie Dni Godności, czyli trzy dni wspólnej zabawy przygotowanej dla osób niepełnosprawnych.

Wcześniej jej uczestnicy spotkali się na wspólnej modlitwie podczas Mszy św. w kościele farnym. Tu Eucharystii przewodniczył bp Piotr Turzyński. - Jest jakaś tajemnica cierpienia. Matka Boża w Fatimie prosiła dzieci, żeby ofiarowały cierpienie za innych. To znaczy, że cierpienie jest wartościowe, że jest skarbem. Jeśli służymy w jakikolwiek sposób osobom cierpiącym, to może ten skarb nas też trochę dotyka. Cierpienie jest jakimś niezwykłym skarbem od Pana Boga. Dobrze, że jesteście - mówię do osób chorych, niepełnosprawnych - i dobrze, że jesteście wy, którzy się opiekujecie, pracujecie, ale jest też cała rzesza wolontariuszy. Bóg zapłać za taką pracę. Patrząc na was, uczymy się i my też miłości, uczymy się szacunku i godności człowieka. Jesteście nam wszyscy potrzebni - mówił biskup.

Po zakończonej Eucharystii spod kościoła wyruszył barwny korowód. Wśród osób niepełnosprawnych byli uczniowie z różnych szkół oraz przedszkolaki, byli opiekunowie, przyjaciele, rodzice, przedstawiciele placówek oświatowych i organizacji pozarządowych. Korowód dotarł przed Urząd Miasta. Tam na scenie nastąpiło symboliczne przekazanie kluczy do miasta. Klucze, a raczej klucz, odebrało od wiceprezydenta Jerzego Zawodnika w imieniu osób niepełnosprawnych Stowarzyszenie Karuzela. Stowarzyszenie to jest organizacją pożytku publicznego. Działa w Radomiu od 2007 roku na rzecz osób z zaburzeniami jak autyzm oraz z innymi dysfunkcjami, a także ich rodzin. Prowadzi integracyjne punkty przedszkolne (pobyt dzieci niepełnosprawnych jest bezpłatny), grupy wsparcia dla rodziców, organizuje kolonie, półkolonie, turnusy rehabilitacyjne, szkolenia dla nauczycieli, opiekunów i osób niepełnosprawnych.

Później scena należała już do różnych grup i zespołów, które prezentowały swoje zdolności taneczne, wokalne. Na placu ustawione były stoiska, na których można było zobaczyć i kupić prace wykonywane przez podopiecznych różnych stowarzyszeń i warsztatów terapii zajęciowej.

Z kolei Stowarzyszenie Budujemy Przystań zaprosiło wszystkich do wspólnego malowania gigantycznego obrazka dla papieża Franciszka. Do zamalowania było płótno o szerokości 1,5 m i długości 6 m. Patronat nad tym dziełem objął bp Henryk Tomasik. - Chcielibyśmy zrobić coś wyjątkowego, co pokaże nasze hasło, że radość jest w nas. Chcemy, żeby coraz więcej osób się o nas dowiedziało. Nie tylko o naszym stowarzyszeniu, ale o całej społeczności Radomia - powiedziała Karolina Skóra ze Stowarzyszenia Budujemy Przystań.

Celem, dla jakiego organizowane są Radomskie Dni Godności, jest integracja i przełamywanie barier społecznych poprzez włączanie osób niepełnosprawnych w życie społeczne i kulturalne. To dlatego w programie tych dni znalazły się występy artystyczne osób niepełnosprawnych, kiermasz, koncert integracyjny w Domu Kultury Idalin oraz festyn sportowo-rekreacyjny nad zalewem na Borkach.

W Radomiu mieszka około 20 tys. osób niepełnosprawnych.

Organizatorem wydarzenia jest Radomskie Forum Integracyjne. Patronem honorowym tych dni jest Radosław Witkowski, prezydent Radomia.