Wotum naszej niepodległości

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 07.06.2017 12:15

Starachowicka parafia pw. Wszystkich Świętych świętuje 80. rocznicę powstania.

Centralnym uroczystościom przewodniczył bp Piotr Turzyński Centralnym uroczystościom przewodniczył bp Piotr Turzyński
Tomasz Niedziałek

Przez stulecia teren dzisiejszych Starachowic był własnością cystersów z Wąchocka. Od drugiej połowy XIX w. nastąpił dynamiczny rozwój miasta, który spowodował jego przyłączenie do sąsiedniego Wierzbnika. Stało się to formalnie po II wojnie światowej. Ale jeszcze przed wojną w Starachowicach na osiedlu robotniczym powstał pierwotny drewniany kościół. Poświęcił go w 1923 r. bp Paweł Kubicki. W zamyśle organizatorów i budowniczych był dziękczynnym wotum za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Parafię pw. Wszystkich Świętych erygował w 1937 r. bp Jan Kanty Lorek.

Z czasem obok drewnianej świątyni, która spłonęła w 1987 r., stanął murowany kościół, budowany w latach 1976-1980 staraniem ks. Piotra Koby i ks. Tadeusza Jędry i ostatecznie przebudowany przez ks. Józefa Domańskiego.

W tym roku parafia świętuje 80. rocznicę powstania. - Bezpośrednie przygotowania do jubileuszu rozpoczęliśmy podczas wizyty kolędowej, gdy w domach naszych parafian zostawialiśmy okolicznościowe foldery. A teraz, w bliskości obchodów, rozdawaliśmy zaproszenia na jubileusz, a przede wszystkim na parafialne misje - mówi wikariusz ks. Piotr Gruszka.

- Wszystko zaczęło się na uroczystości święceń biskupich ks. Piotra Turzyńskiego. Zaprosiłem go, by celebrował u nas Mszę św. w Wielki Czwartek. Biskup zgodził się, a gdy skończył wielkoczwartkową celebrę, poprosiłem go o poprowadzenie jubileuszowych misji parafialnych. Przystał i powiedział, że będzie to dla niego doskonała okazja, by nie tylko głosić, ale też spotykać się z różnymi grupami, które działają w parafii - wspomina proboszcz ks. kan. Marek Janas.

Zdaniem proboszcza, misje stały się okazją do gruntownej odnowy życia religijnego w parafii, ale też i w mieście. - Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego zgromadziło nie tylko naszych parafian, ale także mieszkańców miasta - mówi ks. Janas.

Misje święte poprowadzili bp Turzyński i ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz radomskiej parafii pw. św. Stefana i wykładowca katolickiej nauki społecznej w WSD w Radomiu. Bogaty program rekolekcji obejmował m.in. modlitwę za zmarłych na cmentarzu, spotkania z dziećmi, grupami parafialnym i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

- Jubileuszową Mszę św. celebrował bp Turzyński. Koncelebrowali opat z Wąchocka oraz księża ze starachowickich kościołów oraz parafii, jakie powstały po podzieleniu wspólnoty Wszystkich Świętych. Obecny był prezes PiS Jarosław Kaczyński, bo to stąd pochodziła jego matka Jadwiga, Honorowa Obywatelka Starachowic - wylicza ks. Janas.

Po Eucharystii rozpoczął się piknik, nad którym jako organizator czuwał ks. Gruszka. - Impreza udała się, choć skróciła ją burza. Zabrakło uwielbienia, jakie miał poprowadzić ks. Daniel Reguła. Przed ulewą na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy parafialne. Gwiazdą wieczoru był zespół niemaGotu. To był nie tylko koncert, ale także świadectwo - mówi wikariusz.