41. rocznica radomskiego protestu robotniczego

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 26.06.2017 11:23

- Dzisiaj modlimy się, abyśmy byli sprawiedliwi. Modlimy się o sprawiedliwość społeczną, o to, aby nigdy Polak nie podniósł ręki na brata - mówił bp Henryk Tomasik.

Eucharystii sprawowanej obok pomnika przewodniczył bp Henryk Tomasik Eucharystii sprawowanej obok pomnika przewodniczył bp Henryk Tomasik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Zwieńczeniem obchodów 41. rocznicy radomskiego protestu robotniczego Czerwiec '76 była Msza św. przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca, przy pomniku osób skrzywdzonych podczas zamieszek. Wcześniej Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska powiedział: - Swój obecny kształt świat zawdzięcza także bohaterskim robotnikom z Radomia. Dziękujemy tym, którzy w 1976 roku, mimo presji komunistycznej, nie wahali się wyciągnąć pomocnej dłoni do prześladowanych robotników i ich rodzin. Wspierali ich materialnie i duchowo. Próbowali bronić ich przed zakłamaniem komunistycznego wymiaru sprawiedliwości.

Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii przypomniał m.in. wydarzenia z tamtych lat i osoby, które w wyniku tych wydarzeń zmarły. Wśród nich był ks. Roman Kotlarz. - Ale ofiary to także ranni - 198 osób. ZOMO zatrzymało 634 osoby. Następnego dnia w trybie natychmiastowym zwolniono z pracy 939 osób. 25 osób osadzono jako prowodyrów wydarzeń, 8 z nich skazano na kary od 8 do 10 lat więzienia. 11 osób otrzymało kary 5 do 6 lat, a sześcioro - od 2 do 4 lat więzienia. Było 170 osób skazanych przez kolegia do spraw wykroczeń. To były największe kary wymierzane w Polsce w tamtym czasie. I to jest bolesne. Najsmutniejsze było w tym to, że naruszona została sprawiedliwość, ale także to, co było jeszcze bardziej bolesne - to Polak podniósł rękę na brata. To jest tragizm naszej historii. To jest nasza tragedia, która się rozegrała także tu, w tym miejscu. Dzisiaj modlimy się, abyśmy byli sprawiedliwi. Modlimy się o sprawiedliwość społeczną - mówił biskup.

Podczas Eucharystii obecni byli m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, władz miasta, organizacji społecznych, reprezentanci służb mundurowych, młodzież oraz mieszkańcy. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Występując przeciwko komunistycznej władzy 25 czerwca 1976 roku, radomscy robotnicy uruchomili potężny mechanizm społecznego oporu. W tym samym roku dał on początek zorganizowanej demokratycznej opozycji w postaci Komitetu Obrony Robotników, a następnie Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W kolejnych latach pokłosiem radomskiego Czerwca był potężny i zwycięski ruch Solidarność.

Obchody 40. rocznicy radomskiego protestu robotniczego Czerwiec '76 zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego organizatorem było Muzeum Historii Polski, a o wyborze laureata zdecydowali w głosowaniu internauci.

Organizatorzy obchodów to: Radosław Witkowski, prezydent Radomia, Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska oraz Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76.