Wizytówka naszej diecezji

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 30.06.2017 11:34

W najbliższą niedzielę, 2 lipca, odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 10-lecia poświęcenia kaplicy i Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów.

Ośrodek Charytatywno-Edukacyjny „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów położony jest nad malowniczą Pilicą Ośrodek Charytatywno-Edukacyjny „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów położony jest nad malowniczą Pilicą
Archiwum ks. Radosława Walerowicza

Msza św. koncelebrowana przez abp. Stanisława Budzika, metropolitę lubelskiego, i bp. Henryka Tomasika sprawowana będzie o 11.00. Po Eucharystii, około 12.15, zaplanowano program poetycki w wykonaniu Jerzego Zelnika - „Dar i tajemnica”, oparty na poezji św. Jana Pawła II.

Ośrodek Charytatywno-Edukacyjny „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów bez wątpienia jest wizytówką naszej diecezji. Teren ośrodka to 3,1 ha nad brzegiem malowniczej Pilicy. Na gości czeka tu 160 miejsc noclegowych w sezonie letnim i 140 w okresie zimowym. W budynku głównym znajdują się 84 miejsca noclegowe z pokojami 2-, 3- i 4-osobowymi. W 7 wolno stojących domkach w pokojach 2- i 3-osobowych znajduje się kolejne 56 miejsc.

Nazwa „Emaus” nawiązuje do hasła Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji, któremu przyświecało hasło zaczerpnięte z ewangelicznej opowieści o uczniach, którzy spotkali zmartwychwstałego Pana, idąc do Emaus: „Poznali Go przy łamaniu chleba”. Kongres zwołał i przeprowadził bp Zygmunt Zimowski.

- „Dziedzictwo błogosławionego Jana Pawła II nie może przeminąć w Kościele, a tym bardziej w Polsce” - to słowa bp. Zimowskiego, wygłoszone podczas uroczystości poświęcenia ołtarza w kaplicy ośrodka i wprowadzenia relikwii krwi Apostoła Miłosierdzia naszych czasów. Właśnie bp Zimowski, jako ordynariusz diecezji radomskiej, od samego początku był orędownikiem utworzenia w Turnie miejsca, które byłoby „żywym pomnikiem” poświęconym wielkiemu Polakowi. Wszak Jan Paweł II dawał do zrozumienia, że najlepszym sposobem upamiętnienia jego pontyfikatu byłoby zbudowanie czegoś, co dobrze będzie służyło ludziom. Ta właśnie idea realizuje się w Turnie - mówi ks. kan. Radosław Walerowicz, dyrektor ośrodka.

W centralnym miejscu ośrodka znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. To wyjątkowe miejsce kultu Bożego Miłosierdzia, są tu relikwie św. s. Faustyny i papieża Polaka.

Dyrektor „Emaus” ks. Radosław Walerowicz w kaplicy ośrodka   Dyrektor „Emaus” ks. Radosław Walerowicz w kaplicy ośrodka
Archiwum ks. Radosława Walerowicza

- Ośrodek w pełni realizuje ideę przedstawioną przez bp. Zimowskiego i przypomina o swoim patronie - św. Janie Pawle II, utrwalając jego dziedzictwo. Do „Emaus” przyjeżdżają osoby szukające duchowego umocnienia i nadziei, wytchnienia, wyciszenia i obcowania z przyrodą. Podejmowane i realizowane są tu liczne inicjatywy edukacyjne i charytatywne. Ośrodek gościł między innymi dzieci z Ukrainy i ogarniętej wojną Gruzji. Każdego roku wspiera dzieci z ubogich rodzin naszej diecezji, współorganizując dla nich wypoczynek letni bądź zimowy. Mają tu swoje stałe miejsce ludzie młodzi oraz chorzy i niepełnosprawni. Ośrodek współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami działającymi w dziedzinie pomocy społecznej czy profilaktyki zdrowotnej. Turno, dzięki dogodnej lokalizacji, to również znakomite miejsce do organizowania konferencji, szkoleń, wczasów, firmowych i rodzinnych spotkań. Wszyscy goście mogą liczyć na życzliwość i troskliwą opiekę gospodarzy. Mogą też w pełni czerpać z piękna tego miejsca - bliskości rzeki, lasu, ciszy, ale też możliwości aktywnego wypoczynku - opowiada ks. Walerowicz.

Utworzenie ośrodka było olbrzymim wyzwaniem. Jego twórcom pomagała wiara w sens podejmowanych działań i przekonanie, że każde wielkie dzieło rodzi się w bólach. Budowa trwała ponad dwa lata - to bardzo mało, zważywszy, że po przejęciu terenu przez diecezję radomską w 2004 roku były tu tylko ruiny i chaszcze. Realizacja tego ambitnego pomysłu byłaby niemożliwa albo bardzo trudna, gdyby nie osobiste zaangażowanie i determinacja bp. Zimowskiego oraz zaangażowanie jego współpracowników - ks. inf. Stanisława Pindery i ks. kan. Szymona Pikusa. Pierwszym dyrektorem budowy był ks. kan. Wiesław Lenartowicz, po nim wysiłku budowy podjął się ks. prał. Piotr Supierz. Ośrodek ukończył obecny dyrektor ks. Walerowicz, który oddał go do użytku i zapoczątkował jego działalność.

Z okazji jubileuszu ośrodka w Turnie został wydany album „W drodze do Emaus”. Jego autorami są ks. Walerowicz i Jerzy Kutkowski, artysta fotograf. To już drugie wydanie albumu. Zawiera on m.in. 10-letnią działalność ośrodka oraz świadectwa gości, małżeństw, różnych grup i wspólnot z całej Polski, którzy dzielą się osobistymi przeżyciami i owcami pobytu w tym miejscu.

Abp Stanisław Budzik obok tablicy pamiątkowej w ośrodku, poświęconej abp. Zygmuntowi Zimowskiemu   Abp Stanisław Budzik obok tablicy pamiątkowej w ośrodku, poświęconej abp. Zygmuntowi Zimowskiemu
Archiwum ks. Radosława Walerowicza